Veľké značky ako Pepsico, Unilever a Nestlé sú obvinené z ničenia vzácnych dažďových pralesov a ich ekosystémov

1259

Tri obrovské firmy – Pepsico, Unilever a Nestlé boli obvinené zo spoluúčasti na zničení časti dažďového pralesa v Sumatre, ktorý obývajú slony, orangutany, nosorožce a tigre v jednom ekosystéme.

Riau palm oil 2007

Plantáže na odlesňovanie sa údajne používajú na dodávanie palmového oleja pre desiatky veľkých značiek ako McDonald’s, Mars,…

Ak sa okamžite neprijmú opatrenia, ktoré predídu bezhlavému výrubu dažďového pralesa, tieto značky budú známe a priamo zodpovedné za zničenie vzácneho ekosystému, kde tieto živočíšne druhy spolunažívajú.

Hovorí štúdia, ktorú spracovala Rainforest Action Network.

Použitím satelitných údajov a GPS súradníc, ktoré boli zozbierané začiatkom roku 2017 sa dokazuje, že pretrvávajúci ilegálny výrub pralesov už zničil ekosystém o rozlohe 2,6 miliónov hektárov.

sumatra photo
Foto: vincentraal

Čoraz viac druhov ako tigre, leopardy a medvede sú voči pytliakom zraniteľnejšie pretože im mizne ich prirodzené prostredie. Leuser ja stále najväčším dažďovým pralesom v Sumatre a tento mesiac bol obnovený jeho status svetového dedičstva UNESCO, aj napriek protestom v Indonézii.

Všetky veľké značky sa skrývajú za dodávateľov palmového oleja ale ich zákazníci by mali vedieť, že palmový olej, ktorý používajú ich obľúbené spoločnosti je priamo spätý s deštrukciou dažďových pralesov a vzácnych ekosystémov. Nabudúce keď si budete kupovať svoju obľúbenú sladkosť by sa mal každý z nás zamyslieť, čomu týmto nákupom prispievame.

zdroj

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Rob
24. júla 2017 16:07

1. je to smutné takové huntování planety
2. Hlavní problém je, že na planetě je moc lidí například jenom indie, pákistán, čína … je více jak 50% obyvatelstva celé planety … a množí se největším tempem, a právě pro tyto extrémní populace se musí rok od roku zabíjet více zvířat, kácet více stromů atd …
3. Ikdyž je to smutné, tak je mi jedno huntování planety, protože vůdci podporují cikány a teď už i muslimy a nehodlají v budoucnu podporovat slušný lidi, takže do toho, než ovládnou celou planetu ať jim ju pěkně zhuntujem … pokud budou preferováni zlí a hloupí lidi jako tihle a ti dobří utlačování jak je tomu dosud tak nemá žádný smysl, tuhle planetu udržovat pro budoucí generace … protože dneska když slušná rodina vychová 1 slušný dítě tak ta verbež jich vychová 10 ale těch špatných … a toto číslo bude narůstat.