Austrálske mesto úspešne aplikovalo jednoduché riešenie na udržanie vodných zdrojov bez plastových odpadkov a dúfajú, že iné mestá začnú robiť to isté. Mesto Kwinana pripojilo siete k dvom veľkým odvodňovacím potrubiam.

Dažďová voda unáša odpad a miestni verili, že siete by mohli pomôcť zachytiť veľkú časť odpadkov predtým, ako sa dostanú do rezervácie k voľne žijúcim živočíchom. A na ich potešenie siete fungujú naozaj veľmi dobre. V priebehu štyroch mesiacov sa do sieti podarilo zachytiť 370 kilogramov odpadu, ktorý by inak skončil vo vode.

Photo by youtube

Všetok biologicky odpad potom odvezú do zariadenia na recykláciu, ktoré premieňa voľné listy a vetvičky na hnojivo. Tieto siete stáli Kwinana niečo pod 20 000 dolárov, a to vrátane všetkých potrebných nákladov okolo toho.

„Definitívne sa ukázalo, že tieto siete sú najefektívnejšia a najbezpečnejšia alternatíva oproti iným metódam, ktoré môžu predstavovať až štvornásobné náklady,“ povedal starosta Kwinana Carol Adams. Mesto zdieľalo príspevok o tomto úspechu na Facebooku a do dvoch dní si ho pozrelo viac ako 2 milióny ľudí.

Starosta mestečka plánuje do roku 2019 vyčleniť ďalšie finančné prostriedky, a to na zavedenie väčšieho počtu ekologických zariadení v celom meste. Dúfajú tiež, že ich úsilie bude inšpirovať iné komunity na celom svete, aby prijali podobné opatrenia.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.