Predpokladá sa, že Tyranosaurus rex, ktorý bol nájdený zakopaný v sedimente vedľa Triceratopsa, s ním tesne pred smrťou bojoval. Táto prvá kompletná kostra T-rex, ktorá sa kedy našla, bude čoskoro vystavená v múzeu v Severnej Karolíne. Jeho pozostatky ležali takmer nedotknuté celých 67 miliónov rokov. 

, Verejnosti bude odhalená prvá kompletná kostra T-rexa po tom, čo bola pochovaná 67 miliónov rokov

Odborníci uviedli, že obrysy tela dinosaurov, odtlačky a dokonca aj zranenia, ako napríklad zuby T-Rexa otlačené v tele Triceratopa, sú stále viditeľné. Pozostatky boli prvýkrát objavené ešte v roku 2006 v Montane lovcami fosílií. Doteraz ich videlo iba niekoľko desiatok ľudí. Trvalo roky, kým sa podarilo vyťažiť 14-tonové kostry. Väčšinu kostier dinosaura majú vo vlastnosti múzeá a súkromné inštitúcie. Múzeum prírodných vied v Severnej Karolíne má v budúcom roku začať so špecializovanou výstavou.

, Verejnosti bude odhalená prvá kompletná kostra T-rexa po tom, čo bola pochovaná 67 miliónov rokov

Dr. Lindsay Zanno, vedúca paleontológie v múzeu, povedala:Táto fosília navždy zmení pohľad na dvoch obľúbených dinosaurov. Zachovanie je fenomenálne a plánujeme využiť každú dostupnú technologickú inováciu na odhalenie nových informácií o biológii bájneho T-rex a Triceratopsa. U prvého spomínaného sa navyše našli kožné odtlačky, teda fosílne zvyšky povrchov kože, ktoré sú mimoriadne zriedkavé”. Dinosaurus bol tak dobre zachovaný preto, že bol pohltený sedimentmi svahu hory Montana.

, Verejnosti bude odhalená prvá kompletná kostra T-rexa po tom, čo bola pochovaná 67 miliónov rokov

Každá kosť je stále v prirodzenej polohe, čo znamená, že vedci budú mať prístup k biologickým údajom, ktoré sa zvyčajne stratia pri výkopových a prípravných procesoch. Lovci fosílií, ktorí pôvodne objavili dinosaury, údajne dospeli k dohode s vlastníkmi pozemkov. Nasledovala však súdna bitka o vlastníctvo kostí v hodnote miliónov dolárov. Asi o 14 rokov neskôr, v júni tohto roku, odvolací súd USA rozhodol, že fosílie patria vlastníkom pozemkových práv.

 

Zdroj

Foto: Facebook

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.