Vesmír je celkom pozoruhodné miesto. A napriek tomu, že naša planéta Zem je umiestnená v relatívne pokojnom prostredí, sú miesta vo vesmíre, kde prebiehajú hrozivé trieštiace zrážky. Vesmír je stále neprebádané miesto a aj tie veci, ktoré o ňom vieme, nás dokážu maximálne fascinovať. Vedeli ste, že trvá 100 tisíc pozemských rokov, kým prejde svetlo od jadra Slnka k jeho vonkajšiemu povrchu? Alebo o tom, že v roku 2012 vznikla možnosť mimozemského rádiového prenosu?

 

Foto: NASA
Foto: NASA

Existuje ďalekohľad, s ktorým môžete pozorovať slnečné procesy. Môžete cez neho vidieť ako Slnko vrie a buble, ako prenáša svoju energiu na svojom povrchu pomocou miliónov buniek tzv. granulí, ktoré žijú maximálne 20 minút.

Hoci to znie ako sci-fi, medziplanetárna dopravná sieť je jedným z najzaujímavejších faktov o vesmíre. Táto sieť je sada dráh založená na konkurenčnej gravitácii nebeských telies. Satelity a ďalšie kozmické lode ho používajú, aby sa mohli pohybovať medzi objektami s menšou spotrebou energie.

Foto: Nasa
Foto: NASA

Väčšinu z nás v škole učili, že existujú tri skupenstvá: pevné, kvapalné a plynné. Ale je tu ešte štvrté a tým je plazma. Plazma vzniká zahrievaním plynu alebo použitím silného elektromagnetického pola. Je to najbujnejšia a najhojnejšia hmota zastúpená vo vesmíre.

Svetelné žiarenie atmosféry je unikátny fenomén, ktorý je možno vidieť iba z vesmíru. Je spôsobené uvoľňovaním energie atómov a molekúl vysoko v atmosfére.

Foto: NASA
Foto: NASA

Jedna z veľmi zvláštnych vecí je temná hmota. Tvorí ju viac ako 80% hmoty vo vesmíre. Stále je veľkou záhadou pre vedcov, ktorí ju skúmajú.

Raz za 5 miliárd rokov sa stane, že atóm vodíka na Slnku sa zrazí s iným atómom vodíka a vznikne jadrová explózia.

zdroj.

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

1 komentár

  1. „Jedna z veľmi zvláštnych vecí je temná hmota. Tvorí ju viac ako 80% hmoty vo vesmíre.“ = chyba.
    Správne to je: „Tvorí viac ako 80% hmoty vo vesmíre.“

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.