Vesmír fotografia
Foto: Pixabay

Hmloviny sú zoskupenia plynov, plazmy a jednoducho vecí, z ktorých sa rodia hviezdy – je to úžasný a komplikovaný proces, na ktorý sa ale budete musieť opýtať vášho najlepšieho kamaráta astrofyzika.

 

V roku 1995 bol takýto oblak objavený v konštelácií Aquila (nie je to veľmi ďaleko, len nejakých 10 000 svetelných rokov. Stačí nám prepnúť na warp a sme tam). Je mnohonásobne väčší ako náš solárny systém a obsahuje toľko alkoholu, že by piatok večer mohol byť každý deň.

 

...

V centre tejto hmloviny sa nachádza mladá hviezda – aspoň tak predpokladá tím vedcov – ktorá je taká horúca, že keď sa do jej blízkosti dostali častice etyl alkoholu, zohriali sa natoľko, až sa z nich stal plyn a ten zostal v hmlovine.

 

Takže, keď sa jedného dňa rozhodneme odvážne ísť tam, kde nikto predtým nešiel…Možno si tam urobíme krátku zastávku.

zdroj

Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.