Prebiehajúca pandémia zasiahla duševné zdravie takmer každého človeka, no predovšetkým zdravotníckych pracovníkov. Veľká časť ľudí pracujúcich v zdravotníctve, a to najmä v prvej línii, uviedla, že prekonali úzkosť, depresiu alebo dokonca posttraumatickú stresovú poruchu.

Foto od Pixabay

Nový výskum ukázal, že viac ako 1 z 5 zdravotníckych pracovníkov z rôznych kútov sveta zažilo za posledný rok niektoré zo spomínaných duševných stavov. Výskum sa robil na vzorke až 97 000 respondentov a rozdelili ich podľa regiónov. Vedci zistili, že najhoršie nesú pandémiu zdravotníci na Blízkom východe, kde až 28,9% trpelo úzkosťou a 34,6% malo depresie.

Nathaniel Scherer, výskumník a spoluautor štúdie sa vyjadril takto: „Tieto skúsenosti môžu viesť k stresu, únave a syndrómu vyhorenia, ktoré sa časom môžu iba zhoršovať. Aj toto je to riziko duševných porúch“. Ak sa na to pozrieme z opačnej strany, tak najmenej zdravotníkov, ktorí trpeli spomínanými problémami, boli zo Severnej Ameriky.

Foto od Pixabay

Pokiaľ ide o posttraumatickú stresovú poruchu, tak bola zistená u 21,5% zdravotníkov. „Vždy ma prekvapilo, že aj v lekárskej komunite stále existuje stigma hľadania terapie a podpory duševného zdravia. Je to však mimoriadne dôležité a v týchto časoch ešte určite viac ako kedykoľvek predtým,“ povedal Nathaniel. 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.