Na Slovensku máme toľko vianočných tradícií: zdobenie stromčeka, pečenie vianočných zákuskov, otváranie darčekov a mnoho ďalších. Ako je to vo zvyšku sveta?

Niektoré tradície sú vo viacerých krajinách rovnaké – vrátane tých našich – mnohé sú však také zvláštne, že sme sa dnes o nich rozhodli napísať. Možno sa inšpirujete a zavediete ich aj u vás doma.

1. Švédsko

Vianočná koza je švédskym symbolom Vianoc už od staroveku. V roku 1966 sa však rozhodli, že budú každoročne stavať obrovskú slamenú kozu, ktorú pomenovali gävleská koza. Je viac než 12 metrov vysoká, 7 metrov široká a váži 3,6 tony. Každý rok ju postavia na rovnakom mieste a fanúšikovia ju môžu sledovať v živom vysielaní od prvej adventnej nedele až po začiatok nového roka, kedy ju dávajú dole.

2. Filipíny

Každý rok sa v San Fernande organizuje Ligligan Parul, teda obrovský festival lampiónov. Každý lampión symbolizuje hviezdu v Betleheme.

3. Japonsko

Aj keď Vianoce nie sú v Japonsku národným sviatkom, jeho obyvatelia si aj tak nájdu zaujímavý a chutný spôsob, ako ich osláviť. Namiesto spoločnej večere okolo štedrého stola, sa vyberú do KFC. Táto tradícia začala v roku 1974 po mimoriadne úspešnej reklamnej kampani. Je to u nich také populárne, že si ľudia rezervujú boxy niekoľko mesiacov dopredu, aby nemuseli dve hodiny stáť pred KFC.

4. Fínsko

Ráno si fínske rodiny spravia tradičné raňajky – kašu z ryže, mlieka, škorice a masla. Ten, kto nájde v strede kaše ukrytú mandľu, “vyhráva”. Niektoré rodiny však podvádzajú a dávajú mandle do kaší všetkým deťom, aby neboli smutné. Na konci dňa je zvykom ísť spoločne do sauny.

5. Nový Zéland

Keďže čas Vianoc pripadá na leto, množstvo ich tradícií sa dotýka grilovačiek. Ich vianočným stromčekom je Železnec ztepilý (Pohutukawa), ktorý rastie väčšinou na pobreží a v decembri kvitne krásnymi červenými kvetmi.

6. Dánsko

V Dánsku žijú veľmi poverčiví ľudia. Na Vianoce si domy zdobia postavičkami nisser, ktoré im majú zabezpečiť ochranu. 24. decembra večer dajú do stredu izby vianočný stromček a spievajúc vianočné koledy okolo neho tancujú.

7. Nórsko

V Nórsku sa vianočné obdobie, ktoré začína 3. decembra, nazýva julebord. Rodiny oslavujú Malé Vianoce 23. decembra – každá má svoje vlastné rituály: niektorí zdobia stromček, iní pečú perníkoví domček, ďalší jedia risengrynsgrøt (horúci ryžový puding).

8. Írsko

Íri nechávajú na noc v okne dlhú červenú sviečku. Je to symbol tepla a bezpečia. Tradičná vianočná večera pozostáva z domácej pečenej husi, zeleniny, brusníc a zemiakov.

9. Barbados

Vianočný stôl nie je kompletný, ak na ňom chýba pečená šunka ozdobená ananásom, punčový koláč a Jug Jug (jedlo zo šošovice, kukuričnej múky, byliniek a údeného mäsa).

10. Holandsko

Deti si dávajú na noc ku dverám čižmu a ráno v Štedrý deň si v nej nájdu medovníčky, marcipán a čokoládu.

11. Portugalsko a Brazília

Rodiny sa na Štedrý večer schádzajú, večerajú až o desiatej a presne o polnoci si vymenia darčeky, pripijú si a zaželajú veselé Vianoce. Polnočná omša, Missa Do Galo, je príležitosť stretnúť sa so susedmi a vzdialenejšou rodinou a zaželať si príjemné sviatky. Po omši väčšinou nasleduje ohňostroj.

12. Južná Afrika

Aj keď sa tradície podľa regiónov rôznia, mnoho rodín sa schádza a varia tradičné jedlá. Marinované steaky sa podávajú ako hlavný chod, po nich nasleduje dezert Malva (na fotke). Tradičné vianočne stromčeky sú ozdobené množstvom svetielok a ručne vyrobenými ozdobami.

13. Švajčiarsko

Rodiny vo Švajčiarsku si na sviatky vyrábajú vlastné adventné kalendáre. Rodičia ich dávajú deťom buď ako prekvapenie, alebo ich vyrábajú spolu s nimi. Každý deň balíček odhalí nové prekvapenie alebo dobrotu a najväčšia sa otvorí 24. decembra.

Zdroj

Foto: CountryLiving

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.