Viete ako funguje vaša chladnička?

7053

chladnička

Chladničku má doma či v práci azda každý z nás. Zaujímali ste sa však niekedy ako funguje?

Prvý patent na chladničku patril Francúzovi Focard-Chateauovi, ktorý v roku 1801 zostrojil štyri do seba vložené skrinky s izolačnými medzerami, do ktorých sa vkladal ľad. Tento ľad bolo potrebné vymeniť približne raz za mesiac. Až v roku 1834 Jacob Parkinsov vynašiel praktickejší spôsob chladenia potravín a to objavom, že niektoré tekutiny sa vyparovaním ochladzujú. Medzi tieto tekutiny patrí napríklad čpavok, ktorý využíval vo svojom systéme aj nemecký inžinier Karl von Lende, ktorý v roku 1879 vyrobil prvú chladničku pre domácnosti.

vnútro chladničky




Dnes sa v domácnostiach najviac využívajú kompresorové chladničky. Tá využíva skutočnosť, že na vyparenie kvapaliny (chladiaceho média) je jej potrebné dodať teplo. Toto teplo si kvapalina berie z okolia, ktoré je potrebné ochladiť a teda z vnútra chladiaceho boxu. Ako chladiaca kvapalina sa počas vývoja chladničiek používali rôzne látky ako napríklad už spomínaný čpavok či donedávna CFC (chlórované uhľovodíky).

Táto zlúčenina (CFC) však zapríčiňovala aj odbúravanie ozónu v horných vrstvách, čo v globálnom merítku prispieva k tvorbe ozónových dier a otepľovaniu planéty. Preto sa CFC nahradilo za menej škodlivé hydrogénové CFC, ktoré sa rozkladá skôr ako stihne dosiahnuť výšku ozónovej vrstvy. Dôvod, prečo sú zvolené práve tieto zlúčeniny na rozdiel od iných látok ako voda je ten, že pri atmosférickom tlaku dosahujú bod varu už pri teplote okolo 20°C.


chladnička kreselená

Teraz prichádza čas na trocha fyziky. V každej takejto chladničke sa nachádza kompresor a systém trubiek. Kompresor vtlačuje chladiace médium (hydrogénové CFC) v plynnom skupenstve do výmenníka. Ten pozostáva z dlhej trubice, ktorá má hrubé steny a je najčastejšie ukrytá na zadnej strane chladničky za mriežkou. Plyn sa počas tejto cesty trubicou ochladzuje a mení sa na kvapalinu. Tento efekt je doprevádzaný vzniknutým teplom (uvoľnená energia), ktoré je odovzdané okoliu.

Preto ak chytíte chladničku z vonku, tak na ruke budete cítiť teplo. Táto kvapalina sa opäť musí premeniť na plynné skupenstvo a teda musí prijať energiu (teplo). A toto teplo si vezme z vnútra chladiaceho boxu.

domácnosť




Celý tento proces sa deje vo vnútri hermeticky uzavretého chladiaceho systému, ktorý je poháňaný motorom. Vďaka tomuto riešeniu nie je potrebné žiadne špeciálne tesnenie motora, chladiaca kvapalina čiastočne chladí aj samotný motor a túto kvapalinu netreba nijak meniť, nakoľko vydrží v chladničke niekoľko desiatok rokov.

pivo

Tento princíp sa dnes využíva takmer vo všetkých chladničkách, ktoré nájdete na trhu. Či už ide o klasické jednodverové , veľkolepé alebo vinotéky. Jedným z najväčších a najznámejších výrobcov je kórejská spoločnosť Samsung, ktorá tento rok oslavuje 50. Výročie. S ním prichádza aj 50 dní skvelých ponúk a zliav nie len pre chladničky ale aj ďalšie výrobky ako televízory či práčky. Tieto zľavy nájdete aj u predajcu elektroniky , ktorý ponúka svojim zákazníkom bezplatné doručenie tovaru na jednu z predajní alebo predĺženú záruku.

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre