Pohodlná obývačka je veľmi dôležitá a mnoho domácnosti si na tom dá záležať. Zamysleli ste sa však už niekedy nad tým, ako vyzerali obývačky kedysi, v jednotlivých obdobiach? Ak nie, tak my vám teraz priblížime vývoj doby, a to od roku 1400, čiže od renesancie. Umenie interiérového dizajnu pravdepodobne vzniklo v starovekom Egypte a vyvíja sa až po dnešok, i naďalej bude. Dizajnéri programu HomeAdvisor sa preto rozhodli vytvoriť projekt, ktorý ilustruje vývoj interiéru za posledných 600+ rokov.

Renesancia (1400-1600)

Umenie a kultúra sa zrodili, keď sa francúzska renesancia rozšírila po celej Európe. Architekti našli nové nadšenie pre výzdobu a jemné detaily, inšpirované novým zmyslom pre humanizmus a slobodu. Arabské a ázijské vplyvy oživili dekoratívne umenie a starostlivá pozornosť venovaná symetrii i geometrii priniesla európskym interiérom nový zmysel pre harmóniu.

 

Barok (1590 – 1725)

Katolícka cirkev bola prvou, ktorá vyvinula nový zmysel pre blahobyt ako pokus zapôsobiť na nevzdelané masy svojím bohatstvom a mocou. Pod pozláteným povrchom bol rám nábytku často vyrobený z tropického dreva. Populárne boli aj ďalšie exotické materiály, ako napríklad slonovina, podlahy či stolové dosky boli obyčajne mramorové.

Rokoko (1700)

Ku koncu obdobia baroka uzrela svetlo sveta podmnožina štýlu. Rokokový štýl bol však slávny iba tri desaťročia, a to za vlády Ľudovíta XV.. Ide o ľahší, rozmarnejší a voľnejší štýl ako baroko.

Neoklasicizmus (1780 – 1880)

Neskoré gruzínske obdobie prinieslo nový vek architektúry, ktorý reagoval na obdobie baroka a rokoka. Opätovné objavenie Pompejí prispelo k novému porozumeniu rímskej a gréckej architektúry. To inšpirovalo pohyb smerom ku „vkusnejším“, rafinovanejším a nadčasovým dizajnovým princípom, bez okázalosti a novosti barokového trendu.

Umenie a remeselníctvo (1860 – 1910)

Hnutie umení a remesiel začalo v Anglicku ako reakcia proti mechanizácii kreativity a ekonomickým nespravodlivostiam priemyselného veku. Nebol to ani tak štýl, ako prístup, ktorý dal zodpovednosť za dizajn a remeslo späť do rúk kvalifikovaných pracovníkov. Interiéry však zdieľali estetiku jednoduchosti, kvality materiálu a spojenia s prírodou.

Secesia (1890 – 1920)

Secesia bola akýmsi novým umením pre nové storočie. Návrhári interiérov spojili remeselnú výrobu s novými priemyselnými technikami, ktoré často spôsobovali drahý proces. Nábytok a bytové vybavenie bolo extravagantné, moderné a nieslo vplyv japonského umenia.

Art Deco (1920 – 1960)

Návrhári interiérov boli inšpirovaní geometriou a pohybom strojového veku, materiálmi a symbolmi starovekých kultúr a znovuzrodením v prírode. Nebáli sa všetko toto spojiť. Dizajnéri vytvorili pocit bohatosti použitím širokej škály materiálov, a to vrátane lakovaného dreva, farebného skla, nehrdzavejúcej ocele, hliníka, šperkov či kože. Výrazné farby a nápadné kontrasty vyvolávali silu a sebavedomie.

Modernizmus (1880 – 1940)

Modernistická obývacia izba využívala najnovšie materiály a technológie. Bola navrhnutá tak, aby bola pohodlná, funkčná a cenovo dostupná. Krása bola bonusom, hoci elegantné dizajnové riešenia boli vysoko cenené.

Bauhaus (1919 – 1934)

Bauhaus bola nesmierne vplyvná nemecká škola umenia a architektúry. Fungovala však iba 14 rokov, kým ju nacistická vláda v roku 1933 nezatvorila. Išlo o radikálnu podskupinu modernizmu, s väčším dôrazom na ľudského ducha a remeselníka.

Moderna (1930 – dnes)

V polovici storočia sa objavilo mäkšie, prímestské naberanie modernizmu, integrujúce prírodné prvky. Návrhári interiérov predstavili rustikálne prvky a voľnejšie použitie farieb inšpirované škandinávskymi a brazílskymi trendmi nábytku. Materiály ako ratan, bambus a prútie sa brali i berú ako prírodné, tak aj moderné.

Postmoderna (1978 – dnes)

Postmoderný dizajn sleduje umelecké vplyvy od epochy definujúceho surrealistu – Marcela Duchampa, až po fenoména Pop Art – Andyho Warhola. Všetko sa to zišlo v osemdesiatych rokoch, keď dizajnéri zvrhli okovy modernizmu a priblížili sa k interiérom so zmyslom pre humor a drsnou dôverou.

Súčasný štýl (osemdesiate roky – dnes)

Dnešný moderný štýl využíva čisté línie modernizmu a vzdušný pocit domova z polovice storočia. Dnešné špičkové stavebné materiály a textilné výrobky si vedia šťastne zapasovať spolu s neprekonateľnými priemyselnými prvkami z minulých čias. Hladká, holá podlaha a prehľadné steny modernej obývacej izby vytvárajú typický pocit priestoru a svetla. Abstraktné umenie na stenách bráni pocitu prázdnosti a vykresľuje jemný štýl inak minimalistického prostredia.

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.