Populácie niektorých druhov hmyzu klesajú alarmujúcou rýchlosťou a podľa nedávnej vedeckej štúdie by to mohlo v nasledujúcich desaťročiach dôjsť k vyhynutiu až 40% druhov. Možno vám napadlo, že planéta by bez nich bola lepším miestom, ale pravdou je, že ich zmiznutie by spôsobilo chaos v oblasti životného prostredia a výživy. Vyhynutie niektorých druhov skrátka spôsobí doslova existenčné problémy.

Bez včiel zmiznú kvety aj jedlo

Environmentálna charita s názvom Earthwatch vyhlásila včely za najdôležitejšiu živú bytosť na planéte. Okrem toho, že produkujú med, sú hlavnými opeľovačmi, základným kameňom prírodného procesu, ktorý vlastne umožňuje kvetom a ovociu rásť. Bez týchto opeľovačov by sa výroba poľnohospodárskych plodín na svete znížila o 30% a vymizlo by 90% kvitnúcich rastlín.

Šváby hrajú kľúčovú úlohu v cykle dusíka

Šváby patria medzi najviac nenávidené zvieratá a existuje k tomu aj veľa dôvodov. Okrem vizuálneho vzhľadu sú prenášačmi baktérií, spôsobujú alergie a zanechávajú množstvo výkalov. Odhaduje sa však, že iba 20 druhov z viac ako 3 500 trápi ľudské bytosti.

Šváby sú zdrojom potravy pre malé cicavce, vtáky a plazy. Okrem toho konzumujú rôzne látky a výkaly a tie, ktoré zanechávajú sú plné dusíka, čo je podstatný prvok pre rast rastlín. Takže bez tohto hmyzu by sa v ekosystéme vytvorila nerovnováha tak vo svete zvierat, ako aj rastlín.

Mravce rozptyľujú semená a zvyšujú biodiverzitu

Mravcov existuje na svete okolo 10 000 miliárd a sú prítomné na všetkých kontinentoch okrem Antarktídy. Svet bez tohto hmyzu by však pre človeka priniesol obrovské problémy, pretože plní viaceré prospešné ekologické funkcie, ako je odstraňovanie škodcov či prevzdušňovanie pôdy.

Existuje viac ako 14 000 druhov mravcov s veľmi odlišnými vlastnosťami a niektoré z nich rozptyľujú semená, ktoré padajú z rastlín na zem. Iní zohrávajú významnú úlohu v opeľovaní. Ďalej sa živia rozkladajúcimi sa látkami, takže pomáhajú čistiť a využívať organický odpad.

Svet bez múch by bol svetom bez čokolády

Muchy sú taktiež hmyzom so zlou povesťou. Spájame si ich s nečistotami, prenosom chorôb a nepríjemným bzukotom, ktorý rezonuje v uchu a niekedy nedovoľuje zaspať. Všetky tieto vlastnosti sú pravdivé, ale treba dodať, že muchy majú aj pozitívny vplyv, o ktorom sa takmer nikdy nehovorí a ktorý ľuďom uľahčuje prežitie na Zemi.

Keby neboli muchy, spotreba a eliminácia jatočných tiel zvierat by zostala iba na baktériách a plesniach a proces by trval oveľa dlhšie. Sú tiež výnimočne potrebné na recykláciu fekálií a niektoré druhy sú aktívnymi opeľovačmi. Napríklad keratopogonidy sú dôležitými opeľovačmi tropických plodín ako je kakao, z ktorého sa vlastne vyrába čokoláda.

Chrobáky sú recyklátormi prírody

Existuje asi 375 000 druhov chrobákov, čo z nich robí najrozmanitejší hmyz na svete. Mnohé z nich sa považujú za škodcov a spôsobujú veľké straty na úrode. No existujú aj také, ktoré dokáže veľmi pozitívne ovplyvniť rôzne veci. Napríklad taká lienka sa živí voškami. Zásadnú úlohu zohrávajú aj koprofágy – sú najväčšími recyklantmi hnoja a dokážu výborne hnojiť pôdu. Bez tohto postupu by akumulácia a zápach boli pre ekosystém neznesiteľné.

Cvrčky naznačujú zdravú pôdu a sú výživnou potravou

Ich melodické zvuky, ktoré vydávajú v noci sú v nebezpečenstve – správa, na ktorej sa zúčastnilo viac ako 150 medzinárodných špecialistov upozornila, že v Európe by mohlo vyhynúť 25,7% z 1 082 druhov. Hlavnou príčinou tejto hrozby je strata biotopu a používanie pesticídov.

Existuje niekoľko dôvodov, prečo by tieto zvieratka nemali vyhynúť – sú zdrojom potravy pre vtáky, plazy a dokonca aj pre ľudí. Ďalej sú tiež súčasťou mexickej kuchyne, ktorá poskytuje veľké množstvo bielkovín a nízkotučné jedlá. Tieto druhy taktiež naznačujú zdravie a biodiverzitu pôdy.

Pavúky sú účinnými predátormi škodcov rastlín

Pavúci predstavujú nočnú moru pre mnohých ľudí, najmä pre ženy. Nie sú ľuďom veľmi milí, no treba dodať, že zohrávajú dôležitú úlohu. Väčšina druhov, ktorá žije s ľuďmi nie je nebezpečná alebo agresívna. Žijú v biotopoch, kde je život a sú dôležité pre ekosystém, hlavne ako dravci hmyzu a ďalších pavúkov. Bez nich by sa tiež šíril nebezpečný mor.

 

 

Zdroj

Foto: Brightside

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.