Možno ste si mysleli, že voda je ten nápoj, ktorý najlepšie hydratuje, no zrejme to nie je pravdou, aspoň nie podľa tejto štúdie, ktorú vykonali na škótskej univerzite St. Andrews University. Pri tomto výskume porovnávali hydratačné účinky rôznych nápojov. Vedci zistili, že zatiaľ čo voda je veľmi dobrá na rýchlu hydratáciu tela, niektoré nápoje s trochou cukru, tuku alebo bielkovín robia v tomto smere ešte lepšiu prácu.

milk fotografia
Foto od Couleur

Podľa Ronalda Maughana, profesora lekárskej fakulty v St. Andrews a autora štúdie, hydratácia tiež súvisí s tým, ako naše telá reagujú na nápoje. Jedným z faktorov je objem daného nápoja, čiže čím viac pijete, tým rýchlejšie sa nápoj vyprázdňuje zo žalúdka a vstrebáva sa do krvného riečišťa, kde riedi telesné tekutiny a hydratuje. Ďalším faktorom je výživová kompozícia nápojov. Zistilo sa, že mlieko oveľa lepšie hydratuje ako čistá voda, pretože obsahuje cukornú laktózu, niektoré bielkoviny a tuky, ktoré pomáhajú spomaľovať vyprázdňovanie tekutiny zo žalúdka a udržiavať telo hydratované po dlhšiu dobu. Mlieko tiež obsahuje sodík, ktorý pôsobí ako špongia a spôsobuje menej časté vylučovanie moču.

„Táto štúdia nám hovorí veľa o tom, čo sme už vedeli, a síce, že elektrolyty ako sodík a draslík prispievajú k lepšej hydratácii, zatiaľ čo kalórie v nápojoch vedú k pomalšiemu vyprázdňovaniu žalúdka a tým k pomalšiemu uvoľňovaniu moču,“ uviedla Melissa Majumdar, osobná trénerka a hovorkyňa Akadémie výživy a dietetiky.

Cukor s mierou

Nápoje s koncentrovanejším cukrom, ako napríklad ovocné džúsy alebo sladené nápoje však nie sú také hydratujúce, ako nápoje s nízkym obsahom cukru. V žalúdku sú zväčša dlhšie a vyprázdňujú sa pomalšie v porovnaní s čistou vodou, ale akonáhle sa tieto nápoje dostanú do tenkého čreva, ich vysoká koncentrácia cukrov sa počas fyziologického procesu zvaného osmóza zriedi.

juice fotografia
Foto od stevepb

Sladené nápoje okrem toho, že menej hydratujú, tak ponúkajú navyše cukry a kalórie, ktoré nás nenasýtia natoľko, ako by mali. Aj preto ak si vyberáte medzi sladenými nápojmi a vodou, vždy si zvoľte vodu. Koniec koncov, naše obličky a pečeň sú závislé od vody a tá nás zbavuje toxínov. Voda je najlacnejší zvlhčovač, aký nájdete. Hydratácia je nesmierne dôležitá – pomáha predchádzať infekciám a prenáša živiny do našich buniek. Ak máte smäd, vaše telo vám povie, aby ste sa napili. Avšak, pre športovcov, ktorí trénujú v teplých podmienkach a potia sa, alebo pre niekoho, ktorého kognitívna funkcia môže byť nepriaznivo ovplyvnená dlhou pracovnou dobou bez prestávky, sa hydratácia stáva kritickým problémom.

Dokáže pivo a káva hydratovať?

Alkohol pôsobí ako diuretikum, čo spôsobuje aj to, že chodíte častejšie na toaletu, takže pokiaľ ide o alkoholické nápoje, hydratácia bude závisieť od objemu vypitého nápoja. „Pivo má za následok menšiu stratu vody z tela ako whisky, pretože pijete viac tekutín,“ povedal Maughan. „Silné alkoholické nápoje dehydratujú, zriedené alkoholické nápoje nie,“ dodala.

beer fotografia
Foto od rawpixel

Pokiaľ ide o kávu, tak hydratácia závisí od množstva prijatého kofeínu. Pravidelná káva s asi 80 miligramami kofeínu hydratuje rovnako ako voda. Konzumácia viac ako 300 mg kofeínu alebo asi 2 – 4 šálok kávy môže spôsobiť stratu prebytočnej tekutiny, pretože kofeín spôsobuje mierny krátkodobý diuretický účinok.

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.