Obľúbená súčasť takmer každej párty – balóny naplnené héliom. Hlas, ktorý máte po vdýchnutí hélia je smiešny a úplne iný, ako je to bežné. Ale zamýšľali ste sa už prečo je tomu tak? Niektorí veria, že plyn zvyšuje hlasovú výšku, to však nie je úplne pravda. Je to oveľa zložitejší proces, pri ktorom hélium ovplyvňuje sfarbenie hlasu, čo je tak trochu záhadná vlastnosť zvuku.

helium fotografia
Foto od CalinFdp

Vzduch musí prúdiť z pľúc cez hrtan a meniť hlasivky i lokálny trakt, aby dokázal produkovať zvuk

Aby ste pochopili vplyv hélia na váš hlas, tak sa musíte najskôr naučiť, ako zvuk funguje. Keď hovoríme, vzduch vystupuje z našich pľúc a prechádza hrtanom. Tu prichádza do styku s hlasivkami. Táto oblasť je tiež známa ako „hlasové záhyby“. Keď vzduch zasiahne spodnú stranu, hlasivky vibrujú. Táto vibrácia excituje molekuly vzduchu prítomné vo vokálnom trakte a vytvára rezonančné frekvencie.

Vibrácie hlasiviek ovplyvňujú výšku tónu a vibrácie vzduchu ovplyvňujú farbu, čo je vnímaná kvalita zvuku, ktorá ho odlišuje od ostatných zvukových produkcií. Nakoniec, manipulácia hlasového traktu pohybom pier a jazyka vytvára rôzne rezonančné frekvencie. A na záver, keď zvuk opúšťa ústa, vychádza vo forme vĺn.

Čo sa stane, keď vdýchnete hélium?

Zvuk vychádzajúci z vašich úst však nemusí byť zvukom, ktorý človek počuje. Typická miestnosť je naplnená približne 0,038% oxidom uhličitým, 0,93% argónom, 20,95% kyslíkom, 78,08% dusíkom a ďalšími plynmi v malom množstve. Dusík, ktorého je najviac, je sedemkrát hustejší ako hélium. Zvukové vlny prechádzajú héliom omnoho rýchlejšie, pretože sú ľahšie ako vzduch.

Ak je teplota v miestnosti 20°C, zvuk bude prúdiť vzduchom rýchlosťou 344 metrov za sekundu. Ak je však miestnosť naplnená héliom, rovnaký zvuk sa bude pohybovať rýchlosťou až 927 metrov za sekundu. Preto inhaláciou hélia skutočne meníte molekuly vzduchu prítomné vo vašom hlasovom trakte. Zvuk vášho hlasu sa teda pohybuje oveľa rýchlejšie ako obvykle.

Zhrnutie 

Ako bolo uvedené vyššie, hélium nemení výšku tónu, ale ovplyvňuje farbu vášho hlasu. Keď zvuk rýchlo prechádza molekulami hélia, mení tiež rezonanciu hlasového traktu, ktorá sa stáva menej citlivou na nízkofrekvenčné zvuky a citlivejšou na vysokofrekvenčné zvuky.

Aj keď je to akokoľvek veselá zábavka, nesmiete vdychovať príliš veľa hélia, pretože to môže mať nepriaznivé účinky na vaše zdravie!

Aj keď sa dokážete héliom veľmi dobre zabaviť, mali by ste byť opatrní. Vdýchnutie hélia prerušuje dýchanie. Ide totiž o to, že pri tomto akte nedýchate normálne a pľúca nemajú dostatok kyslíka, čo môže v priebehu niekoľkých minút viesť k zaduseniu. Ak začnete mať pri vdychovaní hélia závraty, mali by ste s tým okamžite prestať. Nikdy nevdychujte hélium z tlakových nádrží. Majú vysoký prietok, ktorý môže spôsobiť, že vám prasknú pľúca. Vdýchnutie veľkého množstva hélia naraz môže tiež viesť k záchvatom, mozgovej mŕtvici a dokonca aj k smrti!

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.