Dominantu Paríža zabalili do striebornej látky. Túto inštaláciu navrhli dnes už zosnulí umelci, Christo a Jeanne-Claude. Víťazný oblúk, zabalený do striebornej látky, vytvorili na počesť umelcov a od 18. septembra je prístupný aj pre verejnosť. V prevádzke bude už len pár dní. 

Zdroj: Youtube

Prípravy trvali 3 mesiace 

Tento zaujímavý projekt nesie oficiálny francúzsky názov L’Arc de Triomphe Empaquetéčo v preklade znamená zabalený Víťazný oblúk. Prípravy na túto dočasnú inštaláciu trvali 3 mesiace. Realizácia projektu nebola vôbec jednoduchá. Pred zvesením striebornej látky museli profesionálni lezci a ďalší pracovníci postaviť lešenie. Okolo vrchnej časti pamiatky a stĺpov bolo potrebné upevniť konzoly, ktoré chránili sochy, ozdobné rytiny a slúžili tiež na presné upevnenie látky. Na pokrytie Víťazného oblúka sa použilo 25 000 metrov striebornej látky a 3000 metrov červeného povrazu. 

Na pohľad zblízka nie sú potrebné dokonca žiadne lístky. Celý projekt je prístupný zadarmo pre verejnosť. Aby si mohli domáci a turisti užiť pohľad na dominantu, počas víkendu je obmedzená v okolí aj automobilová doprava. 

Kto boli umelci Christo a Jeanne-Claude? 

Christo Vladimirov Javacheff a Jeanne-Claude Denat de Guillebon sa stretli v Paríži v roku 1958 a nadviazali vzťah, ktorý viedol k manželstvu a k jednej z najznámejších umeleckých spoluprác na svete.

Zdroj: Youtube

Christa fascinoval Víťazný oblúk, a preto sa rozhodol vytvoriť fotomontáž, na ktorej ukázal ako by vyzerala táto pamiatka obalená v striebornej látke. Predtým ako Christo zomrel, požiadal o to, aby bol tento projekt zrealizovaný. Jeho prianie bolo splnené po roku od jeho smrti a vo výsledku je jeho projekt skutočne neuveriteľný. 

ZDROJ

 

Lucia Gajdošová
Volám sa Lucia a som študentkou marketingu na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Popri štúdiu sa rada venujem foteniu, vytváraniu obsahu na sociálnych sieťach a spievaniu. Baví ma spoznávať nové miesta, športovať, nakupovať a neohrdnem ani seriálu na Netflixe, či dobrej knihe.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.