Víťazná pravicová koalícia SPOLU, ktorú tvoria strany ODS, KDU-ČSL a TOP 09, sa dostala do vedenia tesne pred záverom sčítavania hlasov. Doterajšieho premiéra Andreja Babiša, lídra hnutia ANO, vystrieda na pozícii Petr Fiala. 

Pravicovej koalícii SPOLU odovzdalo hlasy 27,7 percent zúčastnených voličov, pričom strane ANO 27,1 percent. Do parlamentu sa ako tretia dostala liberálna koalícia Piráti a Starostovia so ziskom 15,6 percenta hlasov. Populistická strana Sloboda a priama demokracia (SPD) Tomia Okamuru, ktorá získala vo voľbách 9,5 percent hlasov, sa dostala do dolnej komory parlamentu. 

Hranicu piatich percent, ktorá je potrebná na vstup do Poslaneckej snemovne, neprekročila žiadna ďalšia strana z 22 kandidujúcich strán. Koaliční sociálni demokrati z ČSSD a komunisti z KSČM, ktorí podporovali Babišovu vládu, sa nedostali do parlamentu po prvýkrát od vzniku samostatnej Českej republiky. ČT24 potvrdila 65,43% účasť, čo je najviac od roku 1998

Podľa údajov servera iDnes.cz obsadí v Poslaneckej snemovni koalícia SPOLU 71 kresiel, hnutie ANO 72 kresiel, Piráti a Starostovia budú mať 37 mandátov a SPD 20 mandátov. 

Petr Fiala, líder koalície SPOLU sľubuje zmeny. K víťazstvu sa vyjadril: „Zmena je tu, my ju uskutočníme.“ 

ZDROJ1, ZDROJ2

 

 

 

 

Lucia Gajdošová
Volám sa Lucia a som študentkou marketingu na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Popri štúdiu sa rada venujem foteniu, vytváraniu obsahu na sociálnych sieťach a spievaniu. Baví ma spoznávať nové miesta, športovať, nakupovať a neohrdnem ani seriálu na Netflixe, či dobrej knihe.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.