Európsky parlament prijal nový návrh zákona s názvom „Právo na opravu“, v ktorom sa bude uvádzať skóre opraviteľnosti elektronických zariadení. Toto uznesenie bude francúzskym maloobchodníkom predstavené už v januári 2021, kedy začne aj platiť. Postupne by ho však mali prijať aj ostatné krajine Európskej únie.

Foto od Pixabay

Máte pocit, že je to už dávno, čo ste mohli rozobrať konzolu, utrieť ju a znovu zložiť v nádeji, že bude takto fungovať ešte niekoľko ďalších mesiacov? Nuž, svitá na lepšie časy a je pekné vedieť, že aj starší systém sa dá stále opraviť a nie je potrebné ho hneď vyhadzovať. Toto je myšlienka tzv. skóre opraviteľnosti, ktoré bude uvedené na všetkých elektronických predmetoch vo Francúzsku. Navyše, má to aj ekologický rozmer.

Uznesenie o práve na opravu prijal Európsky parlament s 395 hlasmi za, 94 hlasmi proti a 207 sa zdržalo hlasovania. Výsledkom bude veľmi jednoduchý bodovací systém, ktorý označí opraviteľnosť konkrétnej veci. Ostatné krajiny v EÚ budú nasledovať Francúzsko a je nádej, že to povedie k lepšej spotrebiteľskej skúsenosti. Prieskum EÚ v roku 2014 zistil, že 77% ľudí by radšej opravilo ako vymenilo svoje elektrické prístroje za novšie. Tento nový bodovací systém zároveň dá spotrebiteľom vedieť, čo môžu od produktu očakávať.

Ugo Vallauri, spoluzakladateľ projektu The Restart Project a zakladajúci člen Európskej kampane na právo na opravu vysvetlil želanie, aby sa toto uznesenie rozvíjalo:Dúfame, že sa to prejaví v rýchlej akcii, ktorá prinesie povinný index skóre opraviteľnosti pre všetky elektrické a elektronické výrobky predávané v celej EÚ, aby pomohla spotrebiteľom nakupovať s dôverou.“ Bude teda zaujímavé sledovať, ako sa tento systém ujme v praxi.

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.