Francúzska odborníčka na ekológiu ohlásila zákaz vystupovania voľne žijúcich zvierat v cirkusoch, ktorý nadobudne účinnosť v najbližších rokoch. Tento návrh zakáže prezentáciu a manipuláciu s týmito tvormi v tých cirkusoch, ktoré cestujú po celej krajine.

, Vo francúzskych cirkusoch už čoskoro ľudia neuvidia voľne žijúce zvieratá, vláda to totiž zakázala
Foto od Pixabay

Barbara Pompili oznámila tento zákaz na tlačovej konferencii 29. septembra a označila ho za progresívny koniec krutého priemyslu. Balík predstavuje sériu opatrení zameraných na blahobyt divej zveri v zajatí, pričom odborníčka poznamenala, že sa zmenila éra v prístupe k týmto voľne žijúcim zvieratám. “Je čas, aby sa naša fascinácia divokými bytosťami nepreniesla do situácií, keď je ich zajatie uprednostňované pred ich blahom,” povedala Barbara Pompili. Medvede, tigre, levy, slony a iné zvieratá už tak čoskroo nebudú môcť vystupovať v cirkusoch.

“Stanovenie dátumu nevyrieši všetky problémy s tým spojené. Radšej zavediem postup, aby sa tak stalo čo najskôr,” uviedla ďalej táto poslankyňa. Za zmienku stojí, že vo francúzskych cirkusoch po celej krajine žije okolo 500 voľne žijúcich zvierat. Pompili však nalieha na to, aby sa riešenia hľadali individuálne v jednotlivých cirkusoch pre každé zviera od prípadu k prípadu a tiež ubezpečila, že nebudú len tak prepustené. Zákaz sa vzťahuje iba na putovné cirkusy, takže divoké zvieratá stále môžu žiť v v zoologických záhradách a v iných podobných druhoch miest.

Tri francúzske morské parky, známe tiež ako delfináriá, už nebudú môcť privádzať žiadne nové kosatky alebo delfíny. Namiesto toho sa súčasné parky stanú útočiskom pre zvieratá a na plánovanie o budúcnosti druhov bude vyčlenených 7–10 rokov. Francúzska vláda v rámci pomoci pracovníkom uvoľní balíček vo výške 8 miliónov eur, aby tí sa pracovníci v cirkusoch a delfináriách mohli preškoliť. Barbara Pompili ďalej povedala: “Žiadame cirkusy, aby znovu objavili samých seba. Toto bude obdobie, keď budú potrebovať podporu a štát bude po ich boku. Celé to bude trvať niekoľko rokov, pretože takáto zmena zmení životy mnohých ľudí.”

Zatiaľ čo okolo 400 miestnych francúzskych úradov už zakázalo voľne žijúce zvieratá v cestovných cirkusoch, tak tento krok definitívne zaradí krajinu na zoznam spolu s viac ako 20 ďalšími európskymi krajinami, ktoré podstúpili už rovnaké kroky.

 

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.