Existuje nespočetne veľa vlastností vďaka ktorým sú ľudia jedineční. Avšak, mali by ste vedieť, že je aj tá jedna, ktorá dáva ľuďom oveľa viac spoločného ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Nedávno sa objavila správa, ktorá hovorí o tom, že ľudia s modrými očami majú jedného predka, ktorý žil pred približne 6 000 rokmi.

Všetci zrejme viete, že modré oči sú oveľa zriedkavejšie ako napríklad hnedé. Vedci najnovšie tvrdia, že genetická mutácia pochádza od človeka, ktorý prežíval na tejto zemi tisíce rokov pred nami. Dlhé roky sa snažili zistiť viac ohľadom modrých očí, pričom skúmali gén zvaný OCA2, ktorý určuje hladinu hnedého pigmentu v očiach ľudí. Postupom času sa však ukázalo, že genetická mutácia je spôsobená iným génom, ktorý sa nazýva HERC2.

A to, že tento gén pochádza od jediného človeka zistili vedci tak, že každý modrooký človek má rovnakú mutáciu. Vedci teda dospeli k záveru, že modrookí ľudia majú jediného predka. Je potrebných oveľa viac výskumov, no zatiaľ je zrejmé, že mutácia sa rozšírila u ľudí smerujúcich z Afriky do Európy. Profesor Hans Eiberg sa vyjadril takto: „Pôvodne sme mali všetci hnedé oči. Genetická mutácia ovplyvňujúca gén OCA2 v našich chromozónoch viedla k vytvoreniu „prepínača“, ktorý vypol schopnosť produkovať hnedé oči.

Pre porovnanie, ľudia so zelenými očami sa dajú vysvetliť tak, že majú nižšie množstvo melanínu v dúhovke, čo spôsobuje zelenú farbu očí.

Zdroj

Foto: Pixabay

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.