Jacinda Ardern oznámila, že všetky školy na Novom Zélande budú od júna poskytovať bezplatne dámske hygienické potreby. Po minuloročnom úspechu pilotného programu na 15 školách premiérka krajiny uviedla, že touto iniciatívou chcú aspoň sčasti vyriešiť chudobu, zvýšiť školskú dochádzku a mať tak pozitívny vplyv na blaho deti.

Foto od Wikimedia

„Mladí ľudia by nemali prísť o vzdelanie kvôli niečomu, čo je pre polovicu populácie bežnou súčasťou života. Pozitívna reakcia škôl i samotných študentov na pilotný projekt nás povzbudila k rozšíreniu iniciatívy na všetky novozélandské školy,“ povedala premiérka Jacinda Ardern. Odhaduje sa, že Nový Zéland bude poskytovanie týchto výrobkov od roku 2021 do roku 2024 stáť približne 15 miliónov eur. 

1 z 12 mladých ľudí na Novom Zélande v súčasnosti vynecháva školu kvôli chudobe a tomu, že si nemôžu dovoliť kúpiť hygienické potreby ako vložky či tampóny. Pilotný program ukázal, že tento problém spôsobuje dievčatám aj iné problémy, ako napríklad nepohodlie, nedostatok vedomostí, ale aj rozpaky.

Foto od Pixabay

Organizácia Dignity NZ tvrdí, že približne 95 000 mladých dievčat vo veku od 9 do 18 rokov zostáva počas obdobia menštruácie doma, pretože si nemôžu dovoliť kúpiť hygienické potreby. „Je to fantastická investícia od našej vlády. Je to však iba začiatok. Chudoba sa netýka iba študentov, ale aj mnohých ďalších skupín ľudí,“ uviedla spoluzakladateľka Dignity NZ.

Ešte v novembri 2020 sa ako prvá krajina sveta odhodlala poskytovať hygienické potreby pre dievčatá Škótsko. V danej krajine to funguje podobne ako na Novom Zélande, teda nárok na bezplatné hygienické potreby má každý, kto to potrebuje.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.