Špeciálne skúmavky sa objavili v rôznych kútoch Slovenska, konkrétne na celkovo 200 miestach. V skutočnosti majú úlohu merať koncentráciu oxidu dusičitého v ovzduší. Je to veľmi nebezpečný plyn, ktorý je dokonca jedovatý. Tento plyn je zodpovedný za kyslé dažde a tiež smog. V uliciach sú tieto merače preto, že plyn produkuje najmä cestná doprava.

cars in bratislava fotografia
Foto od Kurayba

„Skúmavky“ rozmiestnilo Spotrebiteľské združenie ochrany spotrebiteľov v spolupráci s inými zahraničnými organizáciami, a to napr. s Bystro OZ a tiež EDU Nature. Aktívni sú v tomto aj iní environmentálni odborníci. Keďže dnes je mimoriadne veľkým problémom znečisťovanie ovzdušia, tak veľkou úlohou projektu je zvýšiť povedomie ľudí o tom, v akom prostredí vlastne žijú. Ďalším cieľom je rozprúdiť diskusiu ohľadom tohto problému a následne prijať účinné a efektívne opatrenia. Táto zaujímavá iniciatíva nefunguje len na Slovensku, ale aj v iných krajinách strednej a východnej Európy. Inšpirovali sa v podstate Belgickom.

Foto od Facebook

Meraču škodlivého plynu rozmiestnili tam, kde je hustota premávky najväčšia, čím sa tam produkuje aj najväčšie množstvo škodlivín. Za takéto miesta boli zvolené školy, nemocnice, ihriská či nákupné centrá. Čo sa týka Slovenska, tak už v roku 2017 sa v rovnakom výskume ukázalo, že spomedzi krajín Európskej únie sme na tom najhoršie. V našej krajine je najväčšia koncentrácia nebezpečného oxidu dusičitého. Znečistenie ovzdušia nie je bezvýznamná téma, práve naopak. Práve kvôli nízkej kvalite ovzdušia zomrie na Slovensku až 5 000 ľudí ročne. Najhoršia kvalita ovzdušia je v Prešove a Banskej Bystrici, ďalej nasledujú Košice, Žilina a Nitra.

Prešov fotografia
Foto od Flickr

V súvislosti s týmto problémom odborníci navrhujú stále viac využívať alternatívne palivá ako CNG či LNG, čo je stlačený a tiež skvapalnený plyn. Tento významný projekt je pod záštitou European Climate Foundation a konečné výsledky by nám mali byť známe koncom marca. Dúfajme, že sme sa za tie tri roky posunuli a nebudeme na samom chvoste veľmi nelichotivého rebríčka.

 

 

Zdroj: Dobrenoviny.sk

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.