Už sme sa naučili, že veci majú trvanie do určitého času a keď príde ten správny okamih, tak treba vymeniť staré za nové. Platí to aj v prípade matraca, ktorý je veľmi dôležitou súčasťou nielen pokojného a zdravého spánku, ale aj nášho celkového psychického i fyzického zdravia. Aby sme však boli s výberom matraca maximálne spokojní, vopred si treba zvážiť základné kritériá a požiadavky, ktoré na matrac máme. Jedným z dôležitých faktorov pri výbere matraca sú aj jeho rozmery.

Zdroj obrázka: Freeograph / Shutterstock.com

 

Rozmer matraca – základná požiadavka pri jeho výbere

 

Pravdepodobne by sme v dnešnej dobe len ťažko hľadali človeka, ktorému by bolo jedno, aký matrac bude používať. Každý z nás si vopred a dôkladne zváži všetky za a proti, výhody i nevýhody a hlavne prispôsobí výber matraca svojim požiadavkám, čo sa týka rozmerov matracov. Pretože iba sú zárukou zdravého spánku i fyzickej a psychickej pohody.

Na matraci si v prvom rade potrebujeme oddýchnuť, a preto by sme mali mať na to dostatočný priestor. Nepísané pravidlo hovorí, že matrac by mal byť približne o 20 cm dlhší, ako je výška človeka. Za štandardné rozmery matracov sa považujú rozmery jednej postele 90 × 200 cm alebo v prípade dvojlôžka 180 × 200 cm. Posteľné matrace môžu mať aj rozmery 80 × 200 cm, 85 × 195 cm, 140 × 200 cm, 160 × 200cm. V súčasnosti je trh s matracmi pripravený aj na matrace atypických rozmerov, nielen čo sa týka dĺžky, ale aj šírky matraca.

Pre komfortný a ničím nerušený spánok sú najvhodnejšie matrace zo studenej peny, ktoré sú špecifické svojou elasticitoupriedušnosťou. Vďaka týmto vlastnostiam sa dokonale prispôsobia ľudskému telu a prispejú k plnohodnotnému spánku. Ak trpíte častými bolesťami krížov či krčnej chrbtice, tak ideálne budú pre vás matrace z pamäťovej peny, ktoré sa prispôsobia krivkám vášho tela vďaka svojej mäkkosti.

 

Zdroj obrázka: Andrey_Popov / Shutterstock.com

Vyberáme matrace pre deti

 

Pri výbere matraca pre deti by sme mali byť rovnako dôslední, ako keď si vyberáme matrac pre seba. veľmi ovplyvňujú kvalitu ich spánku a rovnako aj správny a zdravý vývoj chrbtice. Ako vybrať matrac pre deti? Pri výbere detského matraca treba vziať do úvahy rozmer, hrúbku, tvrdosť, materiál a v neposlednom rade aj poťah či chránič matraca.


Zdroj obrázka: New Africa / Shutterstock.com

Jedným z najdôležitejších kritérií sú rozmery detských matracov, ktoré môžu byť rôzne, ale treba sa riadiť veľkosťou detskej postieľky či postele. Najčastejšie sa môžeme stretnúť s rozmermi 70 × 100 cm, 70 × 160 cm, 80 × 200 cm alebo aj s rozmerom 90 × 200 cm. V tejto súvislosti treba spomenúť, že dieťa od troch rokov dostáva prvú veľkú posteľ, ako majú dospelí, neplatí to však aj pre matrac. Ten treba prispôsobiť jeho váhe, ktorú má nižšiu ako dospelý človek a tiež aj vývoju jeho chrbtice. Tou správnou voľbou v tomto prípade je matrac pre deti od troch rokov, ktorý mu rozhodne zabezpečí maximálny komfort počas spánku.

Čo sa týka hrúbky detského matraca, optimálna je 8 – 10 cm, aby malo dieťa potrebné pohodlie. Deti sa stále vyvíjajú, a preto sú pre ne najvhodnejšie stredne tvrdé až tvrdé matrace, ktoré poskytnú detskej chrbtici pevnú oporu.

 

Zdroj obrázka: FotoDuets / Shutterstock.com

Detské matrace bývajú najčastejšie vyrábané napríklad z latexu, PUR peny, HR peny alebo spojením týchto materiálov. Medzi obľúbené patria aj tzv. sendvičové matrace, ktorých vnútro tvorí pevnejší materiál a vrchné vrstvy sú vyrobené z rôznych prírodných či syntetických materiálov.

Je dobré vybaviť detský matrac aj poťahom, ktorý je prateľný a eliminuje roztoče či rôzne alergény, ktoré škodia zdraviu detí, najmä, ak vaše dieťa trpí alergiou. Chránič matraca môžete použiť ako vhodný doplnok, je antibakteriálny, ľahko sa dá zachytiť na okrajoch matraca vďaka elastickým popruhom a je možné ho kedykoľvek vyprať v práčke.

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.