Zrejme ste už zachytili správu o uväznených malých futbalistoch spolu s trénerom v jaskyni. Trvalo niekoľko dní, kým sa ich podarilo vyslobodiť. A absolutórium si zaslúžia záchranári. Po emocionálne turbulentnom 18-dňovom utrpení boli všetci uviaznutí Thajčania vyslobodení z jaskynného systému.

Títo členovia futbalového tímu v Thajsku vošli do jaskyne Tham Luang s ich 25-ročným trénerom, keď ich zasiahla zvýšená hladina vody práve ​​vo chvíli, keď boli vo vnútri. Keďže tunely postupne zaplavovalo, skupina bola nútená pokračovať stále ďalej do vnútra a prešli približne až 4 km. 

Photo by youtube

Deväť dní tam strávili úplne bez jedla. Až po tých 9 dňoch sa podarilo záchranárom zistiť, kde sa presne nachádzajú. Komplikovanosť tunelového systému však urobila z tejto záchrannej akcie ešte oveľa zložitejšiu.

Okrem 40 potápačov z Thajska, priletelo na pomoc vyše 50 ďalších potápačov. Keďže chlapci boli oslabení a žiadny z nich nemal veľa skúseností s potápaním, každý z nich mal k dispozícii dvoch potápačov. Niektoré vstupy boli často také úzke, že záchranári museli odstrániť svoje vlastné kyslíkové nádrže, aby cez ne dokázali prejsť.

Najprv sa podarilo zachrániť osem chlapcov, neskôr zvyšných štyroch a trénera. Podľa správy CBS News, všetci miestni vládni predstavitelia, dobrovoľníci, diváci a novinári, všetci vybuchli obrovskou radosťou, keď počuli správy o úspešnej záchrannej akcii. „Nie sme si istí, či ide o zázrak, vedu alebo čo. Všetkých trinásť ľudí z jaskyne je zachránených,“ napísali SEAL na Facebooku. „Každý je v bezpečí.“

Photo by youtube

Okamžite ich odviezli do nemocnice v meste Chiang Mei, kde sa teraz zotavujú. Zatiaľ čo dvom chlapcom diagnostikovali miernu infekciu pľúc s možnými príznakmi zápalu pľúc, väčšina chlapcov je takmer úplne v poriadku a nemajú žiadne vážnejšie zdravotné problémy. Obľúbený tím týchto chlapcov, Manchester United ich teraz vyzval, aby si s nimi prišli zahrať budúcu sezónu.

Tak, ako skončil tento napínavý súboj o holé prežitie, sa často nevidí. Porovnateľné tragédie končia zväčša nešťastne a ľudí, ktorí sa ocitli v podobnom nebezpečenstve sa zachrániť podarí len málo kedy. No tento futbalový tím je úplne iný prípad a pred sebou má budúcnosť. S pomocou úžasných ľudí a tiež vďaka veľkej vytrvalosti chlapcov, sa ich podarilo zachrániť. Dalo by sa povedať, že sa v júli 2018 druhýkrát narodili.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.