Podľa najnovších správ sa ozónová vrstva pomaly, ale iste zlepšuje. Je to výborná správa no to neznamená, že už máme úplne „vyhrané“. Vďaka úsiliu ľudstva sa podarilo znížiť množstvo látok, ktoré ju výrazne poškodzujú. Vedecké organizácie z celého sveta hlásia zlom v boji proti vyčerpaniu ozónu.

ozone hole fotografia
Foto od NASA Earth Observatory

Podľa správy, ktorú minulý týždeň vydala Organizácia Spojených národov, ozónová diera by mohla byť v roku 2060 už minulosťou. Predpokladajú, že v niektorých oblastiach sveta by sa to mohlo podariť aj skôr, a to už v roku 2030. V správe sa uvádza, že vôbec po prvýkrát od roku 2000 sa objavujú náznaky zmenšenia rozmeru a hĺbky antarktickej ozónovej diery.

Je to dobrá správa pre životné prostredie aj pre naše svedomie. Avšak pozrieme sa, čo všetko a aké kroky tomu predchádzali.

V roku 1987, dohoda známa ako Montrealský protokol, požadovala odstránenie alebo významné zníženie chemikálií nachádzajúcich sa v spotrebných výrobkoch, ako sú chladničky a aerosólové plechovky, ktoré boli škodlivé pre ozónovú vrstvu. Odstránenie týchto chemikálií viedlo k vyhnutiu sa viac ako 280 miliónom prípadov rakoviny kože. Približne až 1,6 milióna úmrtí na rakovinu kože a viac ako 45 miliónov prípadov šedého zákalu bolo zaznamenaných v Spojených štátoch do konca storočia. Zmluva bola navrhnutá kanadskou vládou a neskôr ratifikovaná Spojenými štátmi v roku 1988. Montrealský protokol sa tak stal prvou zmluvou, ktorou sa prijala univerzálna ratifikácia vo všetkých krajinách sveta – a teraz máme oficiálny dôkaz, že to bol veľmi vydarený ťah.

Tiež to dokazuje skutočnosť, že keď sa vodcovia z celého sveta zjednotia za spoločné dobro a spolupracujú pod záštitou spoločnej zodpovednosti, môže to priniesť takéto výborné výsledky.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.