Zoznámte sa s mužom s jednou z vôbec najnebezpečnejších prác na svete. Ukazuje resp. prezentuje turistom svoj rodný Afganistan aj napriek tomu, že dostáva vyhrážky od Talibanu či ISIS. Hafizullah ‚Akbar‘ Kohistani má 29 rokov, prechádza touto nebezpečnou krajinou na Blízkom východe a pôsobí ako akási stráž pre ľudí, ktorí sa dostanú do problémov, ale robí aj „bežného“ sprievodcu Afganistanom.

Foto od youtube
Foto od youtube

Avšak, tohto bývalého vojaka z Kábulskej národnej armády ohrozujú islamskí extrémisti. Musel si odstrániť alebo zablokovať svoju rodinu na sociálnych sieťach, aby ich tým ochránil a oni nevideli, akému nebezpečenstvu sa deň čo deň vo svojej práci v skutočnosti vystavuje. Neraz sa vyjadril, že jeho rodina je v ohrození. „Niekedy dostávajú hrozby od neznámych ľudí. Sú nešťastní, že pracujem s cudzincami a ja sa im pokúšam vysvetliť, že nepracujem s vojenskými silami, pracujem s turistami.“

Foto od youtube
Foto od youtube

Niektoré hrozby pochádzajú od jednotlivcov, iné zas od členov Talibanu a ISIS. Často dostáva správy s tým, že ho zabijú. „Bohužiaľ, pre nich nie je žiadny rozdiel medzi cudzincami, vojakmi a turistami. Pretože všetci sú to pre nich cudzinci.“ Raz ho napadlo päť ľudí, keď ukazoval turistom okolie mešity v treťom najväčšom meste Afganistanu – Herat. A to iba preto, že turisti neboli moslimovia. Akbar bol desať rokov súčasťou Afganskej logistiky a zájazdov, no minulý rok založil svoju vlastnú spoločnosť Afganistan Tour Services. Svoje podnikanie sa snaží zveľaďovať, avšak počet turistov prichádzajúcich do Afganistanu každým rokom klesá. 

Foto od youtube

Počas svojej práce už sprevádzal turistov zo Spojeného kráľovstva, Nemecka, Ameriky, Ruska, Talianska, Rakúska, Bulharska, Holandska či Ukrajiny. Akbar priznáva, že situácia v krajine je naozaj zlá, no turisti sa báť nemusia. „Vieme, ktoré časti môžeme navštíviť, v každej provincii máme limit a taktiež vieme ktoré oblasti navštíviť nemôžeme. Máme naše pravidlá a žiadame našich turistov, aby ich dodržiavali. V tom prípade im nebude hroziť nebezpečenstvo. Mojou úlohou je ukázať svetu skutočnú tvár našej krajiny a ukázať aj to, že naši ľudia chcú taktiež mier, prosperitu a dobrý život.“

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.