Výskumníci z Carnegie Mellon University vyvinuli kufor, ktorý výrazne pomôže nevidiacim a zrakovo postihnutým cestujúcim sa ľahšie pohybovať po letiskách.

Keď mu do jeho cesty vojde nejaká prekážka, pustí sa alarm. Kufor je dokonca vyvinutý tak, že je schopný majiteľa upozorňovať na potenciálne kolízie a ten sa im vďaka tomu môže ľahšie vyhnúť. Alarm pípa tým rýchlejšie, čím bližšie je prekážka. Upozorňuje nielen majiteľa, ale aj okoloidúcich, ktorí tak dokážu reagovať pohotovejšie, ako zrakovo postihnutí ľudia. Ak by hrozila bezprostredná kolízia, tak kufor vydá zvuk, po ktorom bude nevidiacemu jasné, že má zastaviť.

Foto od youtube

Tento vynález len nedávno testovali na medzinárodnom letisku v Pittsburghu. Tím, ktorý ho vymyslel, taktiež stihol vyvinúť aplikáciu NavCog, ktorá využíva na vytvorenie tzv. majákového systému technológiu Bluetooth. Ten totiž pomáha používateľom správne sa zorientovať na letisku.

Zvukové pokyny sú navrhnuté tak, aby dávali jednoznačné pokyny i informácie o tom, kde sa nachádzajú napr. toalety, reštaurácie či pokladne a iné. Aplikácia je už plne funkčná a môže si ju stiahnuť každý, kto ju potrebuje. “Keď máte päť alebo šesťhodinovú medzipristátie a potrebujete sa najesť alebo použiť toalety, toto je skvelý vynález,” uviedol vo vyhlásení nevidiaci cestovateľ, ktorý sa zúčastnil výskumu. “Je to krásne, keď dokážeme vstať, bezpečne sa pohybovať a robiť veci, ktoré musíte alebo chcete,” dodal.

Tieto kufre síce ešte v predaji nie sú, no intenzívne sa na tom pracuje.

Zdroj

Zanechať komentár

avatar
  Subscribe  
Upozorniť