Vede a technike sa v dnešnej dobe žiadne medze nekladú. Doba ide neustále dopredu a vedci i výskumníci prichádzajú stále s niečím novým. Niekedy sú to až neuveriteľné vynálezy. A jeden taký vám predstavíme práve teraz. V Japonsku totiž vymysleli robotov, ktorí možno vyzerajú ako zo sci-fi filmu, ale v skutočnosti ponúkajú množstvo výhod pre zdravotne postihnutých ľudí. Kaviareň Dawn Ver v Tokiu testuje pilotný program, ktorý umožňuje postihnutým ľuďom pracovať z domu. A to tak, že robotov ovládajú títo pracovníci na diaľku. 

Foto od youtube
Foto od boredpanda

Roboty OriHime-D boli pôvodne vytvorení s cieľom pomáhať pacientom v ich domovoch. Avšak, vývojári svoje plány zmenili a rozhodli sa, že budú mať viacero využití. Chcú taktiež zistiť, ako dokážu generovať príjem a zároveň pomáhať zdravotne postihnutým osobám s ich sociálnou interakciou, ktorá je veľmi dôležitá.

V kaviarni pracuje momentálne 10 pracovníkov, z ktorých každý má množstvo zdravotných problémov, ktoré ho fyzicky obmedzujú, ako napríklad skleróza alebo poranenie miechy. Týmto špeciálnym pracovníkom platia za ovládanie robotov približne 9 dolárov za hodinu. Roboti dokážu hovoriť so zákazníkmi, prijímať objednávky a roznášať všetko, čo si objednajú.

Foto od boredpanda
Foto od boredpanda

Zatiaľ ide iba o pilotný program, ktorý sa bude nejakú dobu testovať. Avšak, spoločnosť dúfa, že do roku 2020 sa jej podarí získať dostatok finančných prostriedkov na to, aby takýto podnik pre zdravotne postihnutých ľudí sa podarilo otvoriť na stálo. Či už ste za robotov, alebo nesúhlasíte s tým, aby robot nahradzoval človeka, nikto z nás to neovplyvní. Veda a technika sa neustále vyvíjajú a pokrok sa zastaviť nedá. Tak či onak, takýmto znevýhodneným ľuďom, ktorí nie kvôli vlastnej chybe nemôžu plnohodnotne pracovať, práve im to môže veľmi pomôcť. A určite skvalitniť aj ich celý život.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.