Západné civilizácie sa považujú za jedny z najvyspelejších a technologicky najpokročilejších vo svete. Pravda je taká, že mnohé objavy a vynálezy, ktoré používame alebo sme používali, pochádzajú z východu. Pozrime sa na niekoľko objavov, o ktorých ste ani netušili, že pochádzajú z Číny.

Alkohol

pixabay.com, public domain

Alkohol bol objavený pred viac ako 9 000 rokmi. V 90. rokoch 20. storočia našli archeológovia v severnej Číne druh keramiky so zvyškami fermentovaných štiav z ryže, medu a ovocia, ktoré sa považujú za prvú medovinu. Alkohol sa používal aj k sanitácií a sterilizácií. Ďalším nálezom spojeným s alkoholom bol hudobný nástroj vyrobený z kosti, ktorý sa podobá dnešnej flaute. Môžeme teda povedať, že posedávanie pri poháriku s partiou priateľov a dobrou hudbou nie je žiaden moderný druh zábavy.

Tlač

pixabay.com, public domain

Každý z nás pozná obaviteľa kníhtlače Johannesa Guttenberga. Avšak nebol prvý. Mnoho storočí pred jeho narodením, presnejšie počas vlády dynastie Tang (618–907), objavili čínski inžinieri metódu, ako vytlačiť rôzne motívy na hodváb a iné látky za použitia drevených kvádrov. Tento postup sa rýchlo využil na namnoženie krátkych budhistických textov, aby ich ľudia mohli nosiť pri sebe. Prvá vytlačená kniha bola Diamantová Sutra v roku 868. Jednalo sa o preklad indického budhistického textu.

Zubná kefka

pixabay.com, public domain

Tento užitočný predmet bol po prvý krát objavený v roku 1 400 v Číne. Bol vyrobený z chlpov z chrbtov prasiat upevnených na bambusovej paličke. Ich účelom bolo odstrániť nečistoty zo zubov aby sa predišlo zubným kazom. Presne, ako v dnešnej dobe.

Kompas

pixabay.com, public domain

Síce tento vynález nie je predmet, ktorý by sme použivali každý deň, avšak patrí medzi najvýznamnejšie objavy v histórií. Prvý magnetický kompas bol objavený počas dynastie Han. Používali magnetickú rudu, z ktorej vyrobili misku s hrotom, ktorá vždy ukazovala na sever. Pôvodne sa táto miska využívala k rôznym rituálom a pohrebom, ale veľmi skoro Číňania zistili, že sa dá použiť aj ako ukazovateľ smeru pri moreplavbe.

Pušný prach

pixavay.com, public domain

Približne v roku 300 nášho letopočtu zaznamenali čínski vedci na papier, že určitá kombinácia ingrediencií ako síra, drevené uhlie, či liadok, sú po zmiešaní a zapálení výbušné. Netrvalo dlho a z malého objavu sa stal objav storočia. Pušný prach sa odvtedy používal pri ceremóniách ako ohňostroj a vo vojne ako strelivo.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.