Vynálezy, ktoré pochádzajú z Číny. Jednotka je populárna medzi Slovákmi a šestku si privlastňujú Taliani !

6394

Západné civilizácie sú často považované za najvyspelejšie, čo podporujú obrazy moderných metropol a vedeckých objavov. Avšak, mnohé technologické inovácie a vynálezy, ktoré využívame každodenne, pochádzajú z Číny. Napriek tomu, že v minulosti zaostávala za západom v technologickom pokroku, jej prínos do svetovej histórie vedy a techniky je veľký. Tieto objavy sa postupne presunuli z východu na západ a stali sa integrálnou súčasťou nášho života, často bez nášho vedomia o ich pôvode. Čínske objavy nám pomohli lepšie pochopiť svet okolo nás a dosiahnuť technologické pokroky. Ak ste si doteraz mysleli, že všetky dôležité vynálezy pochádzajú výlučne zo západu, môžete byť prekvapení, aký veľký je náš podiel závislosti na objavoch z Číny.

Alkohol

Alkohol bol objavený pred viac ako 9 000 rokmi. V 90. rokoch 20. storočia našli archeológovia v severnej Číne druh keramiky so zvyškami fermentovaných štiav z ryže, medu a ovocia, ktoré sa považujú za prvú medovinu. Alkohol sa používal aj k sanitácií a sterilizácií. Ďalším nálezom spojeným s alkoholom bol hudobný nástroj vyrobený z kosti, ktorý sa podobá dnešnej flaute. Môžeme teda povedať, že posedávanie pri poháriku s partiou priateľov a dobrou hudbou nie je žiaden moderný druh zábavy.

Tlač

pixabay.com, public domain

Každý z nás pozná obaviteľa kníhtlače Johannesa Guttenberga. Avšak nebol prvý. Mnoho storočí pred jeho narodením, presnejšie počas vlády dynastie Tang (618–907), objavili čínski inžinieri metódu, ako vytlačiť rôzne motívy na hodváb a iné látky za použitia drevených kvádrov. Tento postup sa rýchlo využil na namnoženie krátkych budhistických textov, aby ich ľudia mohli nosiť pri sebe. Prvá vytlačená kniha bola Diamantová Sutra v roku 868. Jednalo sa o preklad indického budhistického textu.

Zubná kefka

red toothbrush
Autor tejto fotografie je Alex Padurariu

Tento užitočný predmet bol po prvý krát objavený v roku 1 400 v Číne. Bol vyrobený z chlpov z chrbtov prasiat upevnených na bambusovej paličke. Ich účelom bolo odstrániť nečistoty zo zubov aby sa predišlo zubným kazom. Presne, ako v dnešnej dobe.

Kompas

pixabay.com, public domain

Síce tento vynález nie je predmet, ktorý by sme použivali každý deň, avšak patrí medzi najvýznamnejšie objavy v histórií. Prvý magnetický kompas bol objavený počas dynastie Han. Používali magnetickú rudu, z ktorej vyrobili misku s hrotom, ktorá vždy ukazovala na sever. Pôvodne sa táto miska využívala k rôznym rituálom a pohrebom, ale veľmi skoro Číňania zistili, že sa dá použiť aj ako ukazovateľ smeru pri moreplavbe.

Pušný prach

fireworks display
Autor tejto fotografie je Jingda Chen

Približne v roku 300 nášho letopočtu zaznamenali čínski vedci na papier, že určitá kombinácia ingrediencií ako síra, drevené uhlie, či liadok, sú po zmiešaní a zapálení výbušné. Netrvalo dlho a z malého objavu sa stal objav storočia. Pušný prach sa odvtedy používal pri ceremóniách ako ohňostroj a vo vojne ako strelivo.

Cestoviny / rezance

three pasta
Autor tejto fotografie je Zaemôn

Hoci Taliani dlho tvrdili, že to boli oni, kto vynašiel rezance, dôkazy, ktoré našli archeológovia v Číne, naznačujú opak. V roku 2005 sa v meste Lajia na severozápade Číny našla pod vrstvou hliny v hĺbke 10 stôp (3 m) zapečatená a zakonzervovaná miska so žltými rezancami, ktorá bola podľa odhadov pochovaná približne pred 4000 rokmi, pričom druhy obilia, ktoré sa používajú na tento druh rezancov, sa v Číne pestovali najmenej posledných 7000 rokov. To znamená, že hoci 4000 rokov staré rezance sa zdajú byť najstarším nájdeným definitívnym dôkazom, je veľmi pravdepodobné, že starí Číňania pripravovali tento pokrm oveľa dlhšie. Hoci Taliani mohli prísť s týmto typom jedla sami, zdá sa, že Číňania vyhrávajú spor o to, kto to bol, kto pripravil prvú parenú, chutnú misu rezancov.

Zdroj

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre