Vďaka nedávnemu vynálezu odborníkov zo Strojníckej fakulty Tufts University of Engineering, budeme môcť čoskoro nosiť oblečenie, ktoré zmení farbu v reakcii na chemikálie uvoľňované z našich tiel alebo identifikované vo vzduchu. Farby na báze biomateriálov sú tlačené sieťotlačou na textílie, ale aj obuv alebo dokonca masky na tvár, a to v zložitých vzoroch a vo vysokom rozlíšení, čo poskytuje podrobnú mapu ľudskej reakcie.

Pokrok v snímateľnom nosení by tak mohol súčasne odhaliť a kvantifikovať široké spektrum biologických podmienok, molekúl a prípadne patogénov na povrchu tela za pomoci bežných odevov a uniforiem. „Použitie nových bioaktívnych farieb s bežnou metódou sieťotlače otvára sľubné príležitosti pre hromadnú výrobu mäkkých a nositeľných textílií s veľkým počtom senzorov, ktoré by sa mohli použiť na detekciu rôznych podmienok,“ uviedol profesor Fiorenzo Omenetto. „Takéto oblečenie a textílie môžu nosiť bežní ľudia do práce, no aj športovci či môžu byť dokonca použité na nábytok a architektonické štruktúry.“

Snímacie zariadenia pritiahli značný záujem o monitorovanie ľudskej výkonnosti a zdravia. Zložky, ktoré umožňujú snímanie, sú biologicky aktivované atramenty fungujúce na báze hodvábu. Rozpustný hodvábny substrát v týchto atramentových formuláciách môže byť modifikovaný vložením rôznych molekúl – ako sú indikátory citlivé na pH alebo enzýmy ako je laktát oxidáza, aby indikovali hladiny laktátu v pote. Prvý by mohol byť indikátorom zdravia pokožky alebo dehydratácie, zatiaľ čo druhý by mohol naznačovať úroveň únavy nositeľa.

Bio atramenty sa môžu aplikovať nielen na odevy, ale aj na rôzne povrchy ako je drevo, plasty či papier. Táto technológia vychádza z predchádzajúcej práce tých istých vedcov, ktorí vyvíjajú bioaktívne hodvábne farby určené pre atramentovú tlač s cieľom vytvoriť Petriho misky, papierové senzory a laboratórne rukavice, ktoré môžu indikovať bakteriálnu kontamináciu zmenou farieb. Je to skutočne vynikajúci príklad toho, ako môže umenie a strojárstvo vzájomne získať a inšpirovať sa jedno odvetvie od druhého. Tieto inžinierske farby otvárajú nový rozmer v interaktívnych tapisériách a povrchoch.

 

 

 

Zdroj

Foto: youtube

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.