Sedavý spôsob života sa čoraz viac odzrkadľuje na našom zdraví – bolesti krčnej chrbtice a krížov sú v mnohých prípadoch výsledkom nesprávneho držania tela pri výkone pracovných činností. Prichádza však nový trend, ktorý je prísľubom riešenia týchto problémov. Ide o prácu v stoji, ktorú zabezpečujú výškovo nastaviteľné stoly. Aké typy existujú a aké sú ich výhody?

Nastaviteľný stolný konvertor

Ide o prispôsobivý výškovo nastaviteľný prevodník stojaceho stola, ktorý umiestnite na svoj existujúci kancelársky stôl. Toto praktické kancelárske príslušenstvo poskytuje elektrické alebo ručné modely, zvyčajne v praktickom dvojúrovňovom dizajne, vďaka čomu budete mať dostatok plochy na umiestnenie monitora, klávesnice aj PC myšky. Nevýhodou je nižšia nosnosť, na druhej strane ide o najlacnejšiu variantu spomedzi nižšie spomínaných.

Zdroj foto: Andrey_Popov / Shutterstock.com

Elektrický výškovo nastaviteľný stôl

Elektrické výškovo nastaviteľné stoly sú poháňané motorom umiestneným v podnoži, reps. nohách stola. Existujú modely s jedným alebo dvoma motormi – jednomotorové rastúce stoly sú o niečo pomalšie, rovnako tak môžu byť aj hlučnejšie. Výhodou týchto stolov je jednoduchšia manipulácia, ako pri manuálnych modeloch. V mnohých prípadoch tiež disponujú funkciou prednastavenia výšky za pomoci zabudovaného pamäťového ovládača. Ide však o finančne náročnejšiu investíciu.

Manuálny výškovo nastaviteľný stôl

Takéto rastúce stoly disponujú iba mechanickým systémom – nastavenie požadovanej výšky teda dosiahnete za pomoci ručnej alebo hydraulickej kľuky. Nevýhodou býva nižší rozsah zdvihu, v porovnaní s elektrickými stolmi a vyššia námaha nastavenia do požadovanej úrovne. Manuálne nastaviteľné stoly nemajú žiadne moderné prídavné funkcie. Z pohľadu ceny ide o prijateľnejšiu alternatívu.

Na čo sa okrem mechanizmu nastavenia zamerať pri výbere výškovo nastaviteľných stolov? Vzhľadom na vaše potreby by ste mali pozornosť upriamiť na rozsah výšky, rýchlosť zdvihu v mm/s, nosnosť rastúceho stola, hĺbku a rozmery pracovnej plochy.

 

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.