Výskumníci objavili v Kanade dedinu z čias doby ľadovej, ktorá je o 10 000 rokov staršia ako egyptské pyramídy

817

Po celé generácie ľudia z kmeňa Heiltsuk, ktorý žije v Britskej Kolumbii prenášali fakty o svojej histórii iba ústnym podaním. Vo svojich príbehoch hovoria o malom pásme pobrežnej zeme, ktorý nikdy nezamrzol, ani keď nastala posledná doba ľadová. Tvrdia, že ich ľud sa presunul na toto miesto práve preto, aby prežil. Príliš veľa ľudí im však neverilo, avšak postupne sa to mení. Ide o to, že tímu archeológov sa podarilo objaviť dedinku, ktorá je podľa nich staršia ako 14 000 rokov. Ak je ich tvrdenie správne, tak znamená to, že táto obec je oveľa staršia ako pyramídy a tiež to, že skutočne existovala už počas doby ľadovej.

Foto od Facebook

Archeológovia s podporou Hakaiho inštitútu sa pustili do vykopávok na ostrove Triquet, ktorý leží asi 300 kilometrov severne od hlavného mesta Britskej Kolumbie, Viktórie. Ich cieľom bolo nájsť staroveké osídlenia v oblasti, ktorú opisuje národ Heiltsuk už dlhé roky. Experti prešli niekoľkými vrstvami pôdy až napokon našli niekoľko antických artefaktov, ako sú oštepy, rybárske háčiky, kamenné náradie, drevené zariadenie, či ručná vŕtačka. To najzaujímavejšie však bolo pochované 2,5 metrov pod povrchom. A týmto objavom sú zvyšky krbu, ktorého vek odhadujú na 13 613 až 14 086 rokov. Ako sme už písali vyššie, dedinka fungovala oveľa skôr ako pyramídy, pretože tie boli postavené pred cca 4 700 rokmi. Fakt, že táto dedina je taká stará je skutočne ohromný.

Foto od Facebook

Objav tak vyvolal množstvo otázok ohľadom chápania migračných vzorcov ľudí v staroveku. Verí sa totiž, že starovekí ľudia prišli do Ameriky pred asi 13 000 rokmi. Niektorí odborníci tvrdili, že ľudia v dobe kamennej prešli cez pozemný most, aby sa dostali zo Sibíru na Aljašku. Nedávne štúdie však naznačili, že táto cesta by bola príliš zradná bez zdrojov na uľahčenie úspešnej migrácie. Vedci sa tak domnievajú, že ľudia v staroveku dosiahli ako prvé východné pobrežie Severnej Ameriky. Podľa výskumníka Alisha Gauvreau tak ich nový objav dokazuje túto teóriu. A nielen to. Významný objav dáva taktiež za pravdu aj ľuďom kmeňa Heiltsuk a dokazuje tak dôveryhodnosť ich ústneho podania.

 

 

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre