Kvalitný spánok je základnou podmienkou úspešného dňa. V prípade, že sa nám ho v noci nedostane, nasledujúci deň je tým väčšinou negatívne poznamenaný. K tomu, aby bol spánok kvalitný, je však potrebná aj kvalitná posteľ. Tú robí viacero vecí, no tou možno najdôležitejšou je však práve matrac. A symbolom toho najluxusnejšieho spánku je potom takzvaná americká posteľ, ktorú charakterizuje predovšetkým vysoký matrac.

Matrac a jeho výška

Na trhu je možné zohnať matrac rôznych výšok, tie najnižšie môžu mať len 10 centimetrov, kým tie najvyššie potom aj cez 30 cm. Všeobecne sa matrace z pohľadu tohto parametra delia na nízke (10 až 16 cm), stredne vysoké (17 – 23 cm) a vysoké (24 cm a vyššie). Ide pritom o veľmi podstatný údaj, rozhodne nejde teda len o vonkajší vzhľad.

Skutočne kvalitný matrac sa bude pravdepodobne radiť k tým vyšším, i keď, samozrejme, záleží aj na štruktúre a ďalších vlastnostiach. Aké sú teda konkrétne výhody vysokých matracov?

 

Zdroj obrázka: puhhha / Shutterstock.com

Výhody vysokých matracov

Zoznam výhod vysokých matracov je možné začať tým, že sa z nich oveľa lepšie vstáva, a platí to aj pre seniorov alebo ľudí so zdravotnými problémami. Ideálne je, pokiaľ má matrac naviac aj nízku alebo strednú tuhosť.

Druhou významnou výhodou vysokých matracov je veľká odolnosť. Skrátka a dobre, vysoký matrac človek len tak nepreleží. Naviac je vysoký matrac schopný poskytnúť oporu aj ľuďom s veľkou telesnou hmotnosťou (130 kg a viac) a pritom môže byť dostatočne mäkký pre pohodlný spánok. Taktiež pokiaľ vám ide o kúpu matraca s dlhšou životnosťou bez ohľadu na záťaž, ktorej ho hodláte vystaviť, vysoké matrace radu Spirit budú dobrou voľbou.

V neposlednom rade potom vysoký matrac skutočne dobre vyzerá a na prvý pohľad dodá spálni punc luxusu a exkluzivity.

Zdroj obrázka: Atiketta Sangasaeng / Shutterstock.com

Použitie vysokého matraca

Aj keď kúpu vysokých matracov je možné len a len odporučiť, je potrebné si uvedomiť aj zopár ich obmedzení. Ide predovšetkým o to, že 30 cm matraca skrátka nie je vhodné pre každú posteľ. Najprv je nutné, aby bolo možné ho aspoň z jednej tretiny zapustiť do rámu postele. Súčasne matrac treba vyskúšať alebo odhadnúť, ako moc takto vysoký prvok ovplyvní funkčnosť čela postele. Pokiaľ si pred spaním radi čítate opretí o čelo postele, nie je rozumné to s výškou matraca preháňať natoľko, aby vaša hlava čelo presiahla a vy by ste sa nemohli oprieť.

 

Kvalita je pre zdravý spánok zásadná. Podľa toho matrac vyberajte. Zakúpiť je možné napríklad luxusný pružinový matrac Spirit Superior Comodore, ktorého výška naviac pridáva ďalší rozmer kvality a ktorá dokáže dokonale rozložiť hmotnosť spiacej osoby tak, aby mu poskytla maximálnu oporu a pohodlie.

Veľmi obľúbený je aj vysoký matrac Spirit Superior Latex, ktorý vyniká pružnosťou latexu, pamäťovým efektom a termoreguláciou.

Zdroj obrázka: Beyond Time / Shutterstock.com

Kedy zvoliť vysoký matrac?

Pre vysoký matrac by sa mali rozhodnúť predovšetkým ľudia, ktorí si potrpia na vysokú kvalitu a tí, ktorí zháňajú matrac pre každodenné použitie. Predsa len nemá príliš význam investovať do luxusného matraca, pokiaľ ho chcete pre posteľ na chalupu, kde prespávate len niekoľkokrát do roka. Vysoký matrac je taktiež vhodný pre ťažších spáčov.

V neposlednom rade je na mieste zopakovať, že vysoké matrace sú vhodné pre seniorov a všetkých tých, pre ktorých je vstávanie obťažné a namáhavé. Luxusný vzhľad už je len príjemným bonusom.

Podľa svojich osobných preferencií sa potom rozhodujte pre konkrétny materiál, tuhosť matraca a jeho pružnosť. Vždy taktiež posúďte, či je vaša aktuálna posteľ pre takýto vysoký matrac pripravená. V prípade, že kupujete úplne novú posteľ, nechajte si poradiť od predajcu, aká kombinácia bude pre vás tá najlepšia.

Pozornosť, ktorú výberu matraca budete venovať, sa vám bohato vráti v podobe zdravého a kvalitného spánku, a vysokej miery pohodlia. Pamätajte, že kúpa matraca je investíciou do pohodlia vás samých, prípadne do pohodlia vašich blízkych.

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.