Rekreačný šport má byť v skratke taká forma pohybovej aktivity, ktorá plní viaceré funkcie. Ak by sme túto myšlienku chceli rozviť, mohli by sme prehlásiť to, že vykonávaním športu by malo dochádzať k zlepšeniu zdravotného stavu, športovanie by so sebou malo priniesť istú mieru relaxu, oddychu. Táto myšlienka je podporovaná mnohými štúdiami 1. Významnou funkciou je taktiež socializácia, vytváranie väzieb medzi športovcami a vzájomné spoznávanie sa.

šport

Skvelé, však? Podľa nás rozhodne, súhlasiť s nami zaiste bude aj množstvo športovcov, ktoré sa čoskoro preberie po zimnom spánku a bude hľadať tenisovú raketu, bežecké tenisky alebo kolieskové korčule. Všeobecné povedomie o pozitívach športovania teda evidujeme. Rozhodne vo väčšej miere, než tomu bolo v minulosti. Športuje veľká časť populácie a najmä vo väčších mestách je výber aktivít naozaj nekonečný…

V čom je problém? Aj dobrá myšlienka sa skutočne vie zmeniť na niečo, čo je reálne kontraproduktívne! Koľkí z vašich známych zanevreli na šport kvôli tomu, že sú ich ramená bolestivé, koľko kolien sa zničilo pod vplyvom nesprávneho športovania? Chronická bolesť chrbta je asi každému známa. Už menej známe sú ale riešenia (stratégie), ktoré je možné využiť pre vytvorenie takých predpokladov pre realizáciu športu, ktoré budú smerovať k tomu, čo môžeme definovať ako správne (zdraviu prospešné) športovanie.

 

1. Zvoľte ten správny šport pre vás

 

Začína to výberom vhodnej aktivity – ak v práci veľa sedíte, vyberte si šport, ktorý vás donúti postaviť sa! Bavte sa športom, no zároveň kompenzujte dlhodobé sedenie, ktoré jednoznačne neprospieva zdraviu vašej chrbtice. Ak trpíte výraznou formou skoliózy, mali by ste zvážiť to, či je pre vás šport s jednostranným zaťažením to pravé (tenis, hokej, golf). Vo všeobecnosti odporúčame jedno – poraďte sa s fyzioterapeutom alebo trénerom, ktorý sa venuje danému športu a zvážte to, či je vzhľadom na váš zdravotný stav vhodný. Ak  tomu tak nie je, v hre sú vždy aj iné alternatívy. Šport môže byť liekom, avšak každý liek musí byť dávkovaný a užívaný správne. V opačnom prípade bude jedom 3.

athlets fotografia

2. Nešetrite na čase, ktorý venujete športu

 

Proteíny TOP 1 Zobraziť
Kreatín TOP 2 Zobraziť
Predtréningovky TOP 3 Zobraziť

Je to jednoduché – ak ste naozaj odhodlaní venovať sa športu a robiť ho poriadne, spojte to s istou psychickou očistou od stresu. To znamená vynechanie náhlenia sa a prílišného predbiehania na ceste, trúbenia a nadávania. Tieto všetky negatíva môžu skaziť všetok ten elán a nadšenie pred tréningom s kamošmi. Ak je to aspoň trochu možné, spomaľte a súťažte až na danom športovisku. S časom je aj spojený fenomén toho, že rekreační športovci nemajú vedomosť o dôležitosti rozcvičenia a rozohriatia pred športovaním 2.

Záverečná časť v podobe statického strečingu alebo jednoduchého ležania pod slnkom môže taktiež pôsobiť pozitívne (zníženie pulzovej frekvencie, uvoľnenie svalov, navodenie optimálnej regenerácie, kt. začína v tréningu samotnom). Vstup a výstup z tréningu? O týchto činnostiach koluje mylný dojem v tom zmysle, že sú stratou času. Dámy a páni, práve naopak! Autority v danom športe (tréneri na športoviskách) by mali byť dostatočne erudovaní a vzdelaní aj v tejto problematike.

athlets fotografia

3. Dbajte na vhodné oblečenie a obuv

 

O čistých a voňavých tričkách a čistých teniskách písať nebudeme… Vo všeobecnosti predsa nepôjdete športovať ani pod slnečné lúče s blatom na obuvi a v trojdňovom tričku. Ak je ale veterno, vaše kríže, ramená alebo krk sú citlivé na chlad, neokúňajte sa obliecť si kompresné tričko (ideálne s dlhým rukávom). V istých prípadoch je vhodné zvážiť aj športovú bundu / vestu, ktorá podporí ochranu štruktúr pred rozmarmi počasia. Štýl a image < zdravie. Vždy.

athlets fotografia

4. Obklopte sa tými, z ktorých cítite pozitívnu energiu

 

Toto by sme vyzdvihli… Šport na jednej strane spája, no na druhej by mal byť spojený s vnímaním dobrých pocitov a energie. Snažte sa teda hrať ten piatkový futbal s chalanmi, ktorí sú s vami na jednej vlne. Šport, športové hry, je jednoznačne nenútenou aktivitou, ktorej cieľom je priniesť zábavu a odpočinok. Nikdy nezabudnite na to, že športovanie by nikdy nemalo skĺznuť do debatenia o čomkoľvek. Sústreďte sa na danú hru alebo pohybovú činnosť. Neobťažovať ostatných svojimi problémami by malo byť samozrejmosťou. Jedine tak sa dostanete do štádia, kedy sa k športovaniu budete naozaj s radosťou pravidelne vracať!

athlets fotografia

Fotka k článku: Pixabay.com

Adam Guman
Študent FTVŠ UK Bratislava, odbor Trénerstvo - fitness, kulturistika a silový trojboj. Certifikovaný tréner. Majster sveta v silovom trojboji. Venuje sa silovému tréningu, práci na estetickej postave. Trénerskej praxi sa venuje v Bratislave.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.