Vianočné obdobie prináša chvíle pohody a harmónie. Viete si ho predstaviť bez vonných sviečok? Určite k tomuto obdobiu neodmysliteľne patria. Skôr ako si sviečku kúpite, prečítajte si jej zloženie. Zaobstarajte si len tie zdraviu prospešné. Výpary z vonných sviečok sú vraj rovnako škodlivé ako dym z cigariet. Čo teda vdychujeme? Ak sú dodržané základné pravidlá pri výrobe, zdravie nie je ohrozené. Kvalitný vosk horí bez problémov. Pri nákupoch uprednostnite zdravé alternatívy a doprajte si relax a luxus.

Aj u vás vianočnú atmosféru dopĺňajú sviečky?

Neviete si bez sviečok predstaviť vianočné obdobie? Vyskúšajte tie, ktoré sú vyrobené najlepšou technológiou. Prípadne dajte prednosť prírodným produktom z včelieho vosku. Na trhu nájdete aj sójové a palmové. Horia totiž dlhšie ako parafínové. Zloženie sviečok nájdete na etiketách. Čo by sme mali o nich vedieť?

 • nakupujte len kvalitu, značkou kvality u sviečok je RAL
 • nedávajte ich do prievanu
 • okamžite ju zhasnite, ak začne dymiť
 • postarajte sa o dostatočný prísun vzduchu do miestnosti
 • dlhý knôt skráťte na desať až pätnásť milimetrov
 • sviečku nezhasínajte sfúknutím
 • používajte zhasínadlo alebo opatrne ponorte knôt do tekutého vosku
 • po zhasnutí vyvetrajte miestnosť.

 

Ako vyčariť intímnu atmosféru?

Vonné sviečky môžu vytvoriť aj zvodnú atmosféru pri intímnych chvíľach. Chcete mať nezabudnuteľný zážitok pri romantickej večeri? Potom sú pre vás vhodné . Sú väčšinou ručne robené. Majú unikátny dizajn a budú aj luxusným doplnkom pre váš dom. Špeciálna technológia ich robí dokonca zdravými.

Vytvorte správnu chvíľu pre zvádzanie vášho partnera. Nečakajte a zabezpečte si ich ešte pred Vianocami. Staňte sa neodolateľnou zvodkyňou a tajomným zvodcom. Kúpte si ich pre vaše spoločné večery, prípadne ich aj darujte. Určite nimi nič nepokazíte.

Tip

Vyberáte sviečku ako darček? Pre muža voľte korenisté či s vôňou tabaku. Pre ženu podobnú jej parfumom. A do kuchyne? Výborne sa hodia vône vanilky, škorice či exotického korenia.

Vyberte si tie najlepšie

Ktoré sú tie najpopulárnejšie? Spokojnosť a príjemný pocit získate stopercentne zo sviečok od najobľúbenejších výrobcov. A nemusia byť drahé. Nájdete ich aj v bežnom supermarkete, ako je Tesco. Počas sviatkov bývajú často za , preto ak sa chystáte doplniť zásoby, prichádzajúce vianočné sviatky určite pohnú s cenami. Nechcete predsa nadarmo vyhadzovať peniaze a navyše za sviečky, ktoré nevoňajú. Toto sú tie najlepšie značky:

 • Yankee Candle – nádherné vône a bohatý výber
 • WoodWick – s efektom praskajúceho dreva
 • Bath & Body – ideálne na relax
 • Rituals – holandská značka s bohatou ponukou
 • Maty´s – luxusné sviečky prémiových vôní.

Takýto malý luxusný darček určite mnohých poteší. V interiéri pôsobí aj ako decentný dekoratívny predmet.

 

Vedeli ste, že…

… prví predchodcovia sviečok sa objavili v starovekom Egypte a Ríme? Bolo to 500 rokov pred naším letopočtom. Rimania a Gréci si pri výrobe vystačili s lojom. Číňania používali veľrybí tuk a včelí vosk. India vyrábala vosk z vriacej škorice.

 

Zhrnutie

Kvalitu sviečok nikdy nesúďte podľa obalu. Všímajte si z čoho sú vyrobené. Existujú materiály, ktoré aj dlhšie horia a sú zdravotne nezávadné. Spolu s vôňou vychádzajú zo sviečok aj škodlivé látky. V uzatvorených miestnostiach je väčšie riziko. Správne zvolené vône ovplyvňujú aj vašu náladu. Niekto preferuje rôzne vône a iný je verný klasike. Nie ste takí bohatí, aby ste dali prednosť lacným sviečkam. V tomto prípade sa tiež neoplatí šetriť. S lacnými sviečkami si skôr ublížite. Uprednostnite radšej návrat k prírode a vytvorte si chvíľu pre relax.

Zdroj obrázkov: Daria Minaeva, MAD_Production  / Shutterstock.com

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.