Zdobenie stromčeka a rozdávanie darčekov. Odkiaľ pochádzajú tieto vianočné tradície?

688

Vianočné sviatky a všetky tradície okolo nich sa stali koncom každého roka súčasťou našich životov. Dá sa povedať, že väčšina z nás si bez nich nevie toto obdobie predstaviť. Vôňa punču a koláčov, vianočné rozprávky a reklamy v televízii, či všade kam sa v vonku pozrieš vidíš svietiť vianočné svetlá a ozdoby. Ako vznikla tradícia s vianočným stromčekom či dávanie si darčekov? Toto a oveľa viac sa dozvieš v nasledujúcich riadkoch.

Posielanie Vianočných pohľadníc 

Aj keď v tejto modernej dobe skôr preferujeme digitálnu formu prianí, nájdu sa ešte ľudia ktorí pohľadnice posielajú. Prvá Vianočna pohľadnica bola poslaná v Anglicku v roku 1843, keď sa Sir Henry Cole rozhodol, že chce pozdraviť svojich priateľov z dovolenky. Keďže sa mu nechcelo písať listy každému zvlášť, vytlačil 1000 ilustrovaných kariet s nápisom Veselé Vianoce a šťastný nový rok. To bol začiatok Vianočnej pohľadnice, ktorá okrem formy nie je príliš vzdialená od toho aké pozdravy posielame dnes.
 
 

Bozk pod imelom

Tradícia bozkávania pod imelom je populárna už po celé stáročia. Podľa historikov sa o rastline ktorá pochádza z Veľkej Británie a iných častí Európskej únie verí, že prináša šťastie. Bozkávanie pod imelom sa stalo populárne počas viktoriánskej éry. Predpokladalo sa, že to vedie k manželstvu. 
 
Zdroj: Pexels
 

Pečenie a zdobenie perníkov

Táto tradícia má korene ešte z dávnych čias, keď stredoveké civilizácie zdobenými perníkmi oslavovali zimný slnovrat. V stredoveku jedli Európania koláčiky zo škorice, muškátového orieška a sušeného ovocia. Tieto prísady sa aj dnes používajú vo vianočných koláčoch. 
 
Zdroj: Pexels
 

Adventné kalendáre

Dnes krabička plná čokolády alebo iných dobrôt. Používajú sa od začiatku decembra, až do Štedrého dňa. Ale ruku na srdce, kto z vás skutočne vydržal nevyjesť celú krabičku bez ohľadu na to, aký je deň. Vedeli ste, že pochádza z kresťanských tradícií ktoré sú staré 1600 rokov. Ľudia sa pred Vianočnou omšou postili, aby sa pripravili na príchod Krista.
 
Zdroj: Pexels
 

Zdobenie Vianočného stromčeka

Vždy zelené ihličnaté stromčeky sa považujú za symbol života a šťastia. Prvé Vianočné stromčeky začali zdobiť už nemecký luteráni v 17.storočí. Keď v roku 1820 emigrovalo veľa Nemcov do USA začala sa táto tradícia šíriť aj tu. Svoju zásluhu na tom má aj Kráľovná Viktória spolu s nemeckým princom Albertom, keď v roku 1846 zverejnili náčrt ich rodiny sediacej vedľa ozdobeného vianočného stromčeka.

Zdroj: Pexels

Rozdávanie darčekov

Sú viaceré verzie toho ako sa začalo s darovaním darčekov. Väčšina z nich sa zhoduje v tom, že tradícia darčekov na Vianoce má korene v kresťanstve. Iste mnohí z vás poznáte príbeh o troch mudrcoch ktorí priniesli Ježišovi dary.
 
No existuje aj jedna zaujímavá verzia z dávnejších dôb. Pohania v Európe si dávali darčeky na zimnom festivale zvanom Saturnálie. Tieto sviatky boli  na počesť boha Saturna. Príchodom kresťanov do týchto končín sa zrušili tieto pohanské sviatky, pretože to pokladali za svoju náboženskú povinnosť. Keďže si uvedomovali, že zrušenie obľúbeného sviatku by sa mohlo stretnúť s veľkým odporom, vytvorili v 4. storočí konkurenčný sviatok pri príležitosti narodenia Ježiša: Vianoce 
 
Zdroj: Pexels
 

Prvá rekonštrukcia Betlehema

Prvý a dokonca živý Betlehem vytvoril Svätý František z Assisi v roku 1223. Pápež Honorius III. udelil Františkovi povolenie postaviť v jaskyni napodobeninu Betlehema ako ho poznáme dnes s volom a oslom v talianskej dedine Grecio. Potom pozval dedinčanov aby si vypočuli príbeh o Ježišovom narodení. Takto vznikol prvý Betlehem a postupne sa táto tradícia začala šíriť do celého sveta. 

Zdroj: Pexels

Zdroj1 Zdroj2

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre