Walt Disney bol americký filmový producent, režisér, scenárista a animátor. Vytvoril a natočil nespočetné množstvo animovaný filmov, ktoré si svoje svoje dôležité miesto medzi rozprávkami pre deti držia dodnes.

walt disney 1

 

1. Walt Disney začas rozvíjať svoje schopnosti ako karikaturista už ako malé dieťa. Na farme v Missouri tvoril kreslené obrázky susedových koní.

 

2. Jeho francúzske priezvisko bolo pôvodne D’Isigny a potom sa poangličtilo na Disney.

 

3. Disney skončil so školou v 16 rokoch a veril, že sa pripojí k armáde. Armáda ho odmietla, pretože nebol dostatočne starý, ale našiel si prácu ako vodič sanitky červeného kríža.

 

4. Prvým charakterom, ktorý Disney vytvoril bol Oswald the Lucky Rabbit. Bohužiaľ ho vytvoril ešte počas kontraktu s Universal Pictures a keď sa osamostatnil, Oswald s ním odísť nemohol. To ho následne videlo k vytvoreniu pre všetkých veľmi známej myši — Mickey Mouse.

walt disney 6

5. Mickey Mouse sa mal pôvodne volať Mortimer Mouse ale Disneyho manželka povedala, že Mortimer znie príliš pompézne. Následne Disney zmenil myšiakovi meno na Mickey. Napriek tomu bolo meno Mortimer priradené v neskorších epizódach Mickeyho rivalovi.

 

6. Od roku 1928 (zrodil sa Mickey Mouse) až do roku 1947 Mickeyho daboval sám Disney.

 

7. Disney bol odhodlaný natočiť celovečerný film Snehulienka a sedem trpaslíkov aj napriek tomu, že to celý Hollywood spochybňoval a označovali ho za blázna. Ale nakoniec boli blázni všetci ostatní, len nie Disney — film zarobil neuveriteľných $8 miliónov, čo je ekvivalent k dnešným $130 miliónom.

 

8. Disney produkoval tiež animované filmy pre vojenskú propagandu a tiež tréningové videa pre americkú armádu.

walt disney 5

 

9. Disney bol priekopníkom detskej televíznej zábavy. V televízii sa vysielali jeho detské programy ako Zorro, Davy Crockett a Mickey Mouse.

 

10. Disney obdržal viac Oskarov a nominácii na Oskara ako ktokoľvek iný. Medzi rokmi 1932 až 1969 získal 22 Oskarov a bol nominovaný 59 krát.

 

11. Disney držal patent na Technicolor 2 roky (tvorenie farebných filmov). To znamená, že bol jediný tvorca, ktorý mohol tvoriť farebné animované filmy.

 

12. Disneyho najobľúbenejší charakter bol Goofy.

walt disney 7

13. Jeho filmy sú tiež známe absenciou matiek. Od Pinokia až po Knihu Džungle. Mnohí veria, že je tento trend spôsobený tým, že Disney cítil vinu za smrť svojej matky. Po úspechu Snehulienky kúpil svojim rodičom dom a pokazené kúrenie spôsobilo, že sa jeho mama otrávila na smrť.

 

14. Jeho veľkým snom bolo otvoriť revolučný tématický park. Povedal kolegom, že chce aby vyzeral ako žiadne iné miesto na zemi. Podarilo sa mu to dosiahnuť, keď postavil Disneyland a neskôr po jeho smrti Disney World.

 

15. Bol vedúcim predstavenia, ktoré bolo súčasťou zimných Olympíjskych hier v roku 1960.

 

16. Jeho hviezda na Hollywoodskom chodníku slávy je hneď vedľa hviezdy Mickeyho Mousa, ktorý bol prvým animovaným charakterom na tomto chodníku.

walt disney 8

17. Raz si zahral rolu Petra Pana na školskom predstavení.

 

18. Tesne pred smrťou mal v pláne postaviť zimné lyžiarske stredisko ale namiesto toho sa vedenie rozhodlo neskôr postaviť Disney World.

 

19. Posledný film, na ktorý Disney osobne dohliadal tesne pred smrťou, bol The Jungle Book.

 

20. Keď Disney zomrel, 25% jeho majetku dostala súkromná univerzita CalArts, aby vybudovala svoj kampus.

walt disney 3

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.