Všetci sme fascinovaní myšlienkou, že ľudia môžu byť schopní prekonať takmer akékoľvek fyzické hranice a prejaviť priam nadľudské schopnosti. Nestáva sa však často, aby niekto skutočne mal takéto schopnosti, no aj keď sa taký človek nájde, tak napriek tomu mu obvykle venujeme len malú pozornosť. Dnes vám jedného takého človeka predstavíme – jeho meno je Wim Hof a ak by vám tento článok nestačil oveľa viac sa dočítate v jeho knihe, ktorá je bestsellerom.

Wim Hof
Wim Hof alias ľadový muž zdroj: wiki /twitter

 

Počuli ste už o mene Wim Hof? Kto to teda vlastne je?

Jedným z „nadľudí“, ktorý upútali pozornosť verejnosti je Wim „Iceman“ Hof. Wim sa stal slávnym vďaka svojej schopnosti zvládať teploty hlboko pod bodom mrazu, ktoré ľuďom môžu bežne spôsobiť podchladenie.Bežal maratóny v mínusových teplotách, bez topánok vyliezol na najvyššie hory planéty a vedcom dokázal, že je schopný ovládať svoj autonómny nervový systém mysľou. Chcete vedieť viac? Nuž, práve sme len začali, tak poďme na to.

9 neuveriteľných faktov o Wimovi

  • Fakt č. 1:Vyliezol na Mt. Everest v kraťasoch. Počas výstupu ani nikdy predtým nemal čo i len náznak podchladenia alebo výškovej choroby.
  • Fakt č. 2: Prekonal svetový rekord tým, že sa ponoril takmer na dve hodiny do ľadu bez toho, aby teplota jeho tela klesla o stupeň. A kto drží rekord v druhom a treťom najdlhšom ponore? Sám Wim.
  • Fakt č. 3: Maratón v púšti Namib absolvoval bez vody. Ani teploty presahujúce 40 stupňov Celzia a strata viac ako 6 litrov vody ho nezastavilo v splnení tohto cieľa.
  • Fakt č. 4: Bez oblečenia iba v trenírkach absolvoval maratón severne od polárneho kruhu. Celé to zvládol za necelých šesť hodín.
  • Fakt č. 5: Dosiahol vrchol Kilimandžára (5 895 metrov) za menej ako 32 hodín. A áno, urobil to v krátkych nohaviciach.
  • Fakt č. 6:Jedáva iba raz denne, po 18. hodine a robí to už 38 rokov. Wim tvrdí, že takto zmierňuje stres tela tým, že nemusí spracovávať prebytočné jedlo. Raňajkuje iba v dni, keď prekoná rekord.
  • Fakt č. 7: Jedným dychom preplával viac ako 80 metrov pod ľadovým šelfom severne od polárneho kruhu. A áno, teplota vody bola na úrovni -30 ° F
  • Fakt č. 8: Dokáže prevziať kontrolu nad svojím autonómnym nervovým systémom. K tomuto prekvapivému objavu prišli vedci po tom, čo sa pokúsili vyvrátiť jeho tvrdenia tým, že ho pozvali do laboratória. Vpichli mu endotoxín, ktorý spôsobuje, že ľudia do niekoľkých minút ťažko ochorejú. To však nebol prípad Wima. Vedci zistili, že endotoxín na neho nemal ani najmenší vplyv a pripísali to jeho jedinečnej schopnosti držať kontrolu nad svojim autonómnym nervovým systémom.
  • Fakt č. 9:Tvrdí, že každý môže byť ako on. Wim učí tisíce ďalších ľudí, aby využívali silu dychu, dôležitosť studených spŕch a meditáciu. Ponúka desaťtýždňový kurz zahrňujúci jeho meditačné postupy, ako aj početné pobyty a výlety.

 

Asi najbláznivejšou skutočnosťou o Wimovi Hofovi je to, že sľubuje, že každý môže zažiť taký život aký zažíva on v prípade, že má odhodlanie učiť sa. Wim si svoju obrovskú toleranciu voči extrémnym teplotám prvýkrát uvedomil keď mal 17 rokov. Podľa jeho slov ho lákalo skočiť do mrazivého studeného rybníka kde zažil akési prebudenie. Vtedy sa Wim naučil ako využívať fyziologickú kontrolu nad svojím telom aby mohol koexistovať v nepriateľskom prostredí.

Metóda Wima Hofa

O svoju metódu prekonávania ťažkých podmienok sa Wim Hof podelil vo svojej najnovšej knihe „metóda“, kde sa delí o konkrétne cvičenia, ktoré majú prospieť vášmu zdraviu. Ide napríklad o metódy otužovania alebo správneho dýchania .

 

Keď Wim neláme rekordy, venuje svoju energiu učeniu každého, kto je ochotný počúvať ako sa môže vyhnúť svojej naučenej koncepcii chladu a zažiť prebudenie dychom, ani v 61 rokoch sa nezdá, že spomaľuje. „Chcem zriadiť detské domovy, aby som pomáhal deťom a som si istý, že ešte zdolám ďalšie hory,“ povedal Wim.

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.