adelie penguins fotografia
Foto od Christopher.Michel

Kolóniu 40 000 tučniakov okatých postihla katastrofa. Zo všetkých jedincov prežili ba dve mláďatá, ostatní umreli hladom. Za posledné 4 roky je to už druhý krát ,čo sa niečo podobné stalo. Nič také vedci za 50 rokov predtým neregistrovali.

Na začiatku roka 2017 francúzski vedci z pôvodnej 18 000 kolónie nenašli živého ani jediného jedinca a pobrežie bolo plné nevytiahnutých vajíčok. Tieto katastrofické scenáre podľa vedcov spôsobuje roztápanie sa morského ľadu, čo znamená, že tučniaky musia za potravou cestovať aj o 100 km ďalej. Tiež daždivé počasie ma za následok, že mláďatá moknú (nemajú ešte dostatočne odolné telo voči vode) a nevedia sa udržať v teple.

Toto zistenie postavilo do pozoru úrady a vznikla naliehavá výzva v tejto časti Antarktídy vytvoriť chránenú morskú oblasť. Tučniak okatý je vzácny druh a takéto udalosti by mohli spôsobiť jeho vyhynutie, preto sa 24 štátov EU majú stretnúť a rozhodnúť o tom, či bude chránená oblasť schválená alebo nie.

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.