Z tejto udalosti sa vám obráti žalúdok – Nepál odštartoval najväčší festival obetovania zvierat na svete

2378

Tradičný, no pre mnohých maximálne kontroverzný festival Gadhimai sa oficiálne začal v Nepále iba dnes (3.12.2019). Jeho spustenie bolo zahájené za úsvitu zabitím asi 3 500 byvolov. Naposledy sa konal pred 5 rokmi a organizuje sa na počesť hinduistickej bohyne s rovnakým menom, aký nesie aj samotný názov festivalu.

Tento festival je považovaný za najväčšiu udalosť obety zvierat. Za obeť nepadnú iba byvoly, ale aj kozy, ošípané, kurčatá, potkany a tiež holuby. Krv na tomto mieste doslova tečie potokom. Bojovníci za práva zvierat sa tešia aspoň z toho, že každým festivalom počet zabitých zvierat klesá. Najhoršie to bolo v roku 2009, kedy došlo k zabitiu až 500 000 zvierat. V roku 2014 ich bolo o viac ako polovicu menej, a to cca 200 000. Vďačiť za tento klesajúci trend možno tvrdým zásahom skupín bojujúcich za práva zvierat a tiež indickým orgánom činným v trestnom konaní. Všetci títo spomínaní bojovníci sa síce pokúšali udalosť úplne zrušiť, no nepodarilo sa. Tešia sa tak aspoň z tohto úspechu.

Tisícky zvierat budú teraz zabité v nasledujúcich dvoch dňoch. Na otváracom ceremoniále dokonca ponúkal vlastnú krv miestny šaman, pričom mu vytekala z 5 bodov na tele. Tamojší ľudia sú však na festival zvyknutí a považujú to za normálnu vec. Svojej tradícii sa vzdať nechcú. Organizácia Humane Society International v tlačovej správe uviedla, že niektorí z jej členov sa prihovárali hlavnému kňazovi chrámu Mangalovi Chowdhurymu, aby zastavil zabíjanie, ale on to odmietol. Alokparna Sengupta, generálna riaditeľka organizácie Humane Society International – India uviedla: „Byť tu je pre mňa jednou z najťažších a najhorších skúseností môjho života. Utrpenie týchto zvierat je znepokojujúce.“

Tanuja Basnet, riaditeľka Humane Society International – Nepál, ktorá sa tiež stala svedkom udalosti, povedala: „Takéto scény utrpenia zvierat sú celosvetovou škvrnou pre našu medzinárodnú reputáciu. Toto hromadné zabíjanie nie je opodstatnené, najmä s vedomím, že chrám mal dodržať svoj sľub a pomôcť týmto zvieratám. Teraz je však najvyšší čas na to, aby nepálska vláda bola oveľa akčnejšia a zaviedla zákon o obetovaní zvierat tak, aby to bolo naposledy, čo sme boli svedkami takýchto hrôz v Gadhimai.“ Na záver možno skonštatovať, že na to, čo sa na danej udalosti deje sa vôbec nepozerá ľahko.

 

Zdroj

Foto: Facebook

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre