Podľa štúdie Prírodovedného múzea na Floride, sa za minulý rok zaznamenal oveľa nižší počet žraločích útokov, ako v predchádzajúcich rokoch. Prieskum ukázal, že v roku 2018 bolo na celom svete 66 nevyprovokovaných útokov žralokov. Za posledných päť rokov to bolo v priemere 84 útokov za rok.

sharks fotografia
Foto od Elias Levy

Organizácia však rýchlo poznamenáva, že tento výrazný pokles nemusí nutne znamenať akési zlepšenie „vzťahu“ ľudí so žralokmi. „Možno očakávať každoročné kolísanie interakcií žraloka s človekom,“ uviedol prieskum. „Medziročná variabilita v oceánografických, socioekonomických a meteorologických podmienkach výrazne ovplyvňuje lokálne množstvo žralokov aj ľudí vo vode, a preto je ťažké predpokladať kedy a koľkokrát dôjde k stretu a či sa zásadným spôsobom toto číslo mení.“

Spojené štáty americké sa za posledný rok zaradili na najvyššiu priečku v počte útokov žralokov. V roku 2018 sa z celkového počtu 66 útokov sa takmer polovica zaznamenala v USA, presnejšie 32. Táto krajina sa pravidelne zaraďuje na najvyššie priečky v tomto nelichotivom rebríčku. Napríklad v roku 2017 bolo až 60 percent zo všetkých útokov zaznamenaných v USA. V roku 2018 útoky v USA tvorili už menej, a to 48 percent celosvetového podielu. Najväčšia časť týchto atakov bola zaznamenaná na Floride.

Za rok 2018 zaznamenala Austrália 20 útokov. V ostatných krajinách na zozname ako Brazília, Egypt a Thajsko sa v minulom roku objavili tri alebo menej útoky. „Štatisticky je to anomália. Je otázne, či skutočne vidíme menej atakov, pretože treba si uvedomiť, že je aj menej žralokov,“ povedal vo vyhlásení Gavin Naylor, riaditeľ programu výskumu žralokov v múzeu. „Dúfam, že nižšie počty sú dôsledkom toho, že ľudia si už viac uvedomujú a akceptujú skutočnosť, že s týmito zvieratami jednoducho „zdieľajú“ oceán.“

Okrem 66 nevyprovokovaných útokov na celom svete bolo 34 prípadov, kedy boli útoky priamo vyvolané. Päť ľudí zomrelo, čo zodpovedá priemeru za jeden rok.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.