Len nedávno sa začali internetom šíriť nepekné fotografie slona v Indii, ktorý sa brodil cez hromadu odpadkov, keď si hľadal potravu. Na obrázkoch je vidieť majestátneho cicavca a veru, že to na neho nie je príjemný pohľad.

Športový novinár Pranab Das zachytil tento okamih v Západnom Bengálsku a uviedol, že odpadky tam po sebe zanechali turisti. „Dúfam, že tieto fotografie povzbudia ľudí, aby prestali odhadzovať odpadky. Odpad po sebe zanechalo niekoľko turistov. A bol to pre mňa naozaj bolestivý pohľad,“ vyjadril sa novinár k situácii slona. Plast spôsobuje veľké škody v životnom prostredí, ale samozrejme aj v divočine po celom svete. Je to spôsobené z veľkej časti kvôli tomu, že sa biologicky nerozkladá.

Čoraz častejšie dochádza k tomu, že plast jedia zvieratá, čo má vo viacerých prípadoch fatálne následky. V máji veterinár z Thajska vybral z čriev morskej korytnačky 30 cm dlhý igelitový vak, čo nebol ani zďaleka prvý prípad. Varoval ľudí pred nebezpečenstvom znečistenia plastmi a dodal: „Plastový odpad, ktorý ľudia vyhadzujú, sa dostáva do morí, kde sa stáva pre zvieratá vysoko nebezpečným. Jedia plast bez toho, aby vedeli, že nie je jedlý a potom ich pomaly zabíja.“

Treba si uvedomiť vážnosť situácie, veď každý rok skončí takmer 13 miliónov ton plastu v našich oceánoch. A napokon sa niektorý plast vracia cez morské plody či iných živočíchov naspäť na naše taniere. Znečistenie plastmi ako také ovplyvňuje potravinový reťazec na všetkých úrovniach a miera nebezpečenstva, ktoré predstavuje konzumácia mikroplastov u ľudí, ešte nie je úplne objasnená.

 

 

Zdroj

Foto: Facebook

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.