Väčšina majiteľov psíkov automaticky počíta ich vek tým, že ho vynásobí číslom 7. Vedci vás ale vyvedú z omylu. Najnovšie štúdie totiž tento „mýtus“ vyvracajú a ukazujú nám všetkým, ako vypočítať skutočný vek obľúbeného domáceho miláčika. 

dog fotografia
Foto od Fran

Konkrétne išlo o štúdiu epigenetických hodiniek labradorov. Výsledky ukázali, že vypočítať vek psíka je v skutočnosti oveľa zložitejšie. Vzorec, ku ktorému sa dostaneme na konci článku je totiž stanovený na základe nie jednej, ale až 7 vedeckých štúdií. Všetky tieto výskumy sa uskutočnili na univerzite Yale v Kalifornii, odkiaľ boli aj samotní vedci. Pracoval na tom celý tím špecialistov, pretože urobiť podobné štúdie vôbec nie je jednoduché.

Pre spoľahlivé určenie psieho veku brali do úvahy najmä fenomén zvaný metylácia DNA, ktorý bližšie skúmali. Ide totiž o to, že podľa procesu metylácie dokážu odborníci určiť ako rýchlo starneme. A rovnako je to aj u psov. Metylové skupiny menia činnosť segmentov DNA, avšak nie samotnú DNA. Vedci následne porovnali epigenetické hodiny psov, myší a tiež ľudí. Na čele celého tímu stála Tina Wangova a Trey Ideker. Ich výsledky vás možno prekvapia. Zistili, že pes v prvých rokoch života starne naozaj rýchlo. A to tak, že už ako ročný je na úrovni 31-ročného človeka.

dog fotografia
Foto od Seaq68

Avšak starnutie má výrazne klesajúcu tendenciu. Po 4 rokoch sa naozaj výrazne spomaľuje, pretože 9-ročný pes má 66 ľudských rokov, zatiaľ čo 17-ročný jedinec sa rovná 76-ročnému človeku. Takže na tomto príklade môžete vidieť to obrovské spomalenie starnutia. Nuž a aby sme sa dostali k samotnému vzorcu, tak na úvod vám prezradíme, že nie je ani zložitý.

Vzorec vyzerá takto:

Ľudský vek = 16 ln (psí vek) + 31 (*ln je značka pre prirodzený logaritmus)

Alebo si ho vypočítajte online na tomto odkaze.

 

 

 

Zdroj: Dobrenoviny.sk

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.