Neporadí si ani veda. Týchto 6 tajuplných objektov na fotografiách ostáva záhadou

36688

Mnohé záhadné miesta a objekty na našej planéte pútajú pozornosť vedcov a turistov. Je úžasné, ako jedno miesto môže vyvolať toľko otázok a debát. Archeológovia, naši odborníci na minulosť, sa často zaoberajú tajomstvami starodávnych stavieb. Ako boli vytvorené bez moderných technológií? Aký bol ich skutočný účel? Ešte stále existuje mnoho miest na Zemi, ktoré sú pre nás záhadou. Dnes vám niektoré z nich ukážeme. Možno časom prídeme na ich pôvodný účel a možno pre nás ostanú záhadou už navždy.

1. Skalný útvar Al Naslaa, Saudská Arábia

Záhadný útvar v Saudskej Arábii mätie aj tých najskúsenejších turistov. Nielenže nemá takmer žiadny kontakt so zemou, stredom vedie úplne rovná čiara, ktorá delí tento útvar na dve polovice. Vyzerá to, akoby bola rozdelený laserom, nikto však nevie, ako reálne vznikol.

2. Teotihuacán, Mexiko

Teotihuacán, preložené ako „miesto narodenia bohov“, je starobylé archeologické miesto blízko Mexiko City, známe tajomstvom a históriou. Dnes je to turistická atrakcia, kde návštevníci z celého sveta obdivujú jeho impozantné stavby. Pred tisíkami rokmi to však bolo jedno z najväčších miest sveta s viac ako 100 000 obyvateľmi z rôznych etnických skupín, čo vytvorilo jedinečnú kultúru a široké architektonické dedičstvo. Teotihuacán bol známy svojimi monumentálnymi stavbami, ako sú Pyramída Slnka a Pyramída Mesiaca.. Množstvo archeologických nálezov, vrátane keramiky, šperkov a mumifikovaných tiel, poskytuje cenný pohľad na život v tomto meste. Napriek súčasnému tienu svojej slávy, význam Teotihuacánu je nespochybniteľný a predstavuje bohatú a rozmanitú históriu Mexika. Jeho návšteva je nezabudnuteľným zážitkom.

3. Dolmen Volkonsky, Rusko

Nachádza sa v horách v Soči. Je niekoľko tisíc rokov starý a vedci stále diskutujú, aký účel tento objekt spĺňal. Niektorí tvrdia, že to bolo miesto uctievania, zatiaľ čo iní sú presvedčení, že sa tam diala mágia. Veľkou záhadou je aj to, ako sa starovekým ľuďom podarilo v kameni vytesať taký veľký priestor.

4. Éllóra, India

Hrobka Kailasa v Éllóre je považovaná za jednu z najzáhadnejších a najväčších stavieb, vytesanú z jedného monolitu. Táto stavba vzbudzuje otázky o jej vzniku, pôvode a metódach použitých na jej výrobu. Detaily sú tak precízne, že sa zdá nemožné, že by boli vytvorené len ľudskými rukami bez moderných technológií. Hrobka Kailasa je plná architektonických prvkov a detailov, ktoré svedčia o remeselných schopnostiach a umených zručnostiach jej tvorcov. Je pamiatkou, ktorá nám umožňuje nahliadnuť do histórie a kultúry tohto miesta. Existuje veľa teórií o tom, ako a prečo bola hrobka Kailasa postavená, ale žiadna z nich nepriniesla presvedčivú odpoveď. Stále máme otázky o nástrojoch a technikách použitých, dĺžke výstavby a dôvode výberu tohto monolitu. Napriek týmto nezodpovedaným otázkam je hrobka Kailasa dokonalým príkladom umeleckých a remeselných schopnosti našich predkov.

5. Hrobka Bacchus, Baalbek

Hrobka Bacchus v Baalbeku je jednou z najkrajších rímskych hrobiek na svete. Svojou architektúrou a umiestnením medzi starovekými ruínami Baalbeku fascinuje návštevníkov. Je to záhadná stavba, ktorej presný účel zostáva nejasný. Archeológovia sa len domnievajú, prečo bola táto hrobka vybudovaná a aký význam mala pre obyvateľov tohto miesta. Bola postavená začiatkom prvého tisícročia nášho letopočtu. Je taká veľká, že známy Parthenón v Aténach sa zdá byť oproti nej maličký.

6. Masuda Iwafune, Japonsko

V rôznych častiach regiónu Asuka v Japonsku sú uložené nezvyčajne tvarované skaly, známe svojimi štvorcovými otvormi. Spravili ich starovekí obyvatelia Japonska, účely sú neznáme.

Bonus: Záhada šúchajúcich sa kameňov na Racetrack Playa v Spojených štátoch je odhalená

V Kalifornii sa nachádza úžasné miesto nazývané Údolie smrti. Tento národný park jej známy pre svoje špecifické jazero. Kedysi dávno celé vyschlo a pohybujú sa po ňom 27 kilogramové kamene, zanechávajúce za sebou priehlbiny.
Dlho si to vedci nevedeli vysvetliť, no v roku 2014 prišli s vysvetlením. Ukázalo sa, že dôvod, prečo sa to deje, je ten, že vlhko pod kameňmi v noci zamŕza, preto sa dokážu šmýkať.

Zdroj

Foto: Brightside

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre