Na Zemi je mnoho miest a objektov, ktoré mätú vedcov a turistov už len tým, že existujú. Archeológovia si často lámu hlavu nad našimi dávnymi predkami a ich záhadnými stavbami. Dnes sa na ne pozrieme a povieme si aj niečo o novom objave vedcov.

1. Skalný útvar Al Naslaa, Saudská Arábia

Záhadný útvar v Saudskej Arábii mätie aj tých najskúsenejších turistov. Nielenže nemá takmer žiadny kontakt so zemou, stredom vedie úplne rovná čiara, ktorá delí tento útvar na dve polovice. Vyzerá to, akoby bola rozdelený laserom, nikto však nevie, ako reálne vznikol.

2. Teotihuacán, Mexiko

Teotihuacán alebo miesto, kde sa rodili bohovia, leží neďaleko hlavného mesta Mexika. Dnes tu nájdete už len turistov, kedysi tu však žilo vyše 100 000 obyvateľov.

3. Dolmen Volkonsky, Rusko

Nachádza sa v horách v Soči. Je niekoľko tisíc rokov starý a vedci stále diskutujú, aký účel tento objekt spĺňal. Niektorí tvrdia, že to bolo miesto uctievania, zatiaľ čo iní sú presvedčení, že sa tam diala mágia. Veľkou záhadou je aj to, ako sa starovekým ľuďom podarilo v kameni vytesať taký veľký priestor.

4. Éllóra, India

Hrobka Kailasa v jaskyni Éllóra je jedna z najzáhadnejších a najväčších stavieb na Zemi. Je celá vytesaná z monolitu. Dnešní archeológovia môžu len hádať, prečo potrebovali starovekí obyvatelia tohto miesta ručne vyrezať tento zjav.

5. Hrobka Bacchus, Baalbek

Bola postavená začiatkom prvého tisícročia nášho letopočtu. Je taká veľká, že známy Parthenón v Aténach sa zdá byť oproti nej maličký.

6. Masuda Iwafune, Japonsko

V rôznych častiach regiónu Asuka v Japonsku sú uložené nezvyčajne tvarované skaly, známe svojimi štvorcovými otvormi. Spravili ich starovekí obyvatelia Japonska, účely sú neznáme.

Bonus: Záhada šúchajúcich sa kameňov na Racetrack Playa v Spojených štátoch je odhalená

V Kalifornii sa nachádza úžasné miesto nazývané Údolie smrti. Tento národný park jej známy pre svoje špecifické jazero. Kedysi dávno celé vyschlo a pohybujú sa po ňom 27 kilogramové kamene, zanechávajúce za sebou priehlbiny.
Dlho si to vedci nevedeli vysvetliť, no v roku 2014 prišli s vysvetlením. Ukázalo sa, že dôvod, prečo sa to deje, je ten, že vlhko pod kameňmi v noci zamŕza, preto sa dokážu šmýkať.

Zdroj

Foto: Brightside

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.