Keď si predstavíte prechádzku po záhrade, tak zväčša myslíte na zeleň všade okolo, čistý vzduch, cvrlikanie vtákov a krásnu vôňu. Nehovoríme, že toto všetko neplatí, no v tejto anglickej záhrade tam nič z toho nenájdete. Záhrada Alnwick je mimoriadne jedovatá a vaše správanie pri jej návšteve musíte podriadiť prísnym pravidlám. Nachádza sa v nej okolo 100 druhov toxických rastlín, z ktorých väčšina je smrteľná. Dotýkanie, ovoniavanie aj ochutnávka týchto rastlín sú prísne zakázané. Existujú totiž návštevníci, ktorí omdleli už len zo samotného vdýchnutia výparov.

Alnwick garden fotografia
Foto od craigbooth

História záhrady

Nájdete ju hneď vedľa krásneho hradu Alnwick v anglickom Northumberlande. Alnwick Garden bola pôvodne založená Hughom Percym, 1. vojvodom z Northumberlandu ešte v roku 1750, no prežila turbulentné roky. Počas kampane „Dig for Victory“ prebiehajúcej počas druhej svetovej vojny sa záhrada používala na pestovanie plodín a poskytovanie potravín. V 20. storočí sa kvôli povojnovým úsporným opatreniam rozpadla a v roku 1950 ju zatvorili.

Oživenie Alnwickovej záhrady sa začalo v roku 1997 vďaka Jane Percy z Northumberlandu. S pomocou svetoznámych záhradných architektov Jacquesa a Petera Wirtza vrátila Lady Percy záhradu do jej pôvodnej slávy. Dnes je to ohromujúci komplex moderných záhrad s vodnou kaskádou, bludiskom bambusových tunelov, čerešňovým sadom, barom, reštauráciou a jednými z najväčších domov na strome na svete!

Alnwick garden fotografia Foto od Karen V Bryan

Jedovatá je len časť z nej

Do komplexu pridali jedovatú časť v roku 2005. Vyznačuje sa okolo 100 rôznymi druhmi intoxikačných, toxických a narkotických rastlín. Lady Percy, inšpirovaná Orto Botanico di Padova v Taliansku, sa rozhodla pridať do záhradného komplexu časť, ktorá by bola venovaná výlučne toxickým rastlinám. Hoci je súčasťou Alnwickovej záhrady, je to určite jeden z najpopulárnejších kútov celého komplexu. Lady Percy verí, že učenie o liečivých vlastnostiach rastlín nestačí. Ľudia, najmä deti, sa musia dozvedieť aj to, ako dokážu rastliny zabíjať. Oboznámiť sa a vzdelávať sa o smrteľných rastlinách, z ktorých mnohé môžu rasť aj v našich záhradách, je nielen dôležité, ale aj zaujímavé.

Foto od flickr

Rozsiahla zbierka

Jedovatá záhrada má v súčasnosti rozsiahlu zbierku smrtiacich rastlín, z ktorých mnohé boli dovezené z rôznych kútov sveta. Medzi najvýznamnejšie druhy na zozname patria Strychnos nux-vomica (bežne známy ako „strychninský strom“), Ricinus communis (zdroj ricínového oleja a tiež smrteľný jed nazývaný „ricín“), hemlock (obsahuje toxické alkaloidy a je smrteľný aj v malých dávkach), Laburnum (známy aj ako „zlatý reťazový strom“), Juhoamerická Brugmansia (úžasné afrodiziakum, ktoré dokáže aj zabíjať) a mnoho ďalších.

Vstup do tejto časti záhrady je bez sprievodcu zakázaný

Pri vstupe sú namontované dve veľké čierne brány s nápisom: „Tieto rastliny vás môžu zabiť“ a dvoma lebkami. Niekedy to však nestačí na odradenie návštevníkov, aby tam vstupovali sami. Sú tam ale pripravení sprievodcovia, ktorí vás týmto nebezpečným miestom prevedú. Vo vnútri nájdete podrobné informácie o každej rastline a jej toxicite. V roku 2014 sedem návštevníkov omdlelo v dôsledku vdýchnutia toxických výparov, čo značí o tom, že toto miesto je nebezpečné.

Foto od youtube

Ročne túto záhradu navštívi až 800 000 návštevníkov.

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.