Existujú krajiny, v ktorých sú isté plemená psov zakázané. Odôvodňujú to tým, že predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre spoločnosť a sú agresívne. Ich chov je buď zakázaný úplne, alebo musí dôjsť k takzvanému povinnému mikročipovaniu, získaniu povolenia či povinnú sterilizáciu. V niektorých prípadoch musí majiteľ daného plemena preukázať svoj register trestov a mať aj psychologické osvedčenie.

Kanárska doga

Toto plemeno je zakázané v 8 krajinách, a to v niektorých austrálskych štátoch i na Novom Zélande. Ak sa dostane do rúk nezodpovedného majiteľa, tak môže sa stať nebezpečným psom, no vždy je to o tom majiteľovi. V skutočnosti sú to totiž pomerne vyrovnané psy, ktoré majú radi ľudí.

Rotvajler

Rotvajleri sa využívajú pri záchranných akciách, dokážu skvele slúžiť policajtom a sú považovaní za sebavedomých strážnych psov, no vedia byť aj hraví. Aj napriek tomu sú úplne zakázané v 10 krajinách, napríklad v Austrálii, Brazílii, Cypre, Dánsku, Hong Kongu, Ekvádore či Malajzii. Existuje však ďalších 13 krajín, kde ich je možné chovať s dodatočným povolením.

Americký stafordšírsky teriér

Toto plemeno je jedno z najkontroverznejších. Na jednej strane jeho chov a iné záležitosti reguluje veľmi prísne zákonom až 11 krajín, tak na druhej strane ide o jedno z najpopulárnejších plemien na tomto svete.

Stafordšírsky bulteriér

Tieto plemená sú považované za priateľské a jemné, taktiež vhodné do rodiny. Aj napriek tomu sú v 12 krajinách buď úplne zakázané alebo obmedzené. Chov je zakázaný v krajinách ako Španielsko, Nemecko či Írsko.

Brazílska fila

Krásne a smutné oči zároveň prezrádzajú, že v 14 krajinách s týmito psíkmi zaobchádzajú veľmi opatrne. Nenájdete ich v Španielsku, Spojenom kráľovstve či Dánsku.

Tosa

Toto japonské plemeno je považované za nebezpečné až v 18 krajinách. Ide totiž o to, že bolo vyšľachtené na psie zápasy. A smutné na tom je, že sa na tento účel v Japonsku stále využívajú a je to navyše legálne.

Argentínska doga

Aj pri argentínskej doge platí, že je zakázaná v 18 krajinách. Niektoré krajiny ju považujú za nebezpečnú a nenájdete ju v Španielsku, Spojenom kráľovstve, Ukrajine či USA.

Pitbul

„Víťazom“ v tomto zozname je pitbul. 24 krajín úplne zakázalo alebo obmedzilo chov tohto plemena a tiež všetko ostatné, čo je s nimi spojené.

 

Zdroj

Foto: Brightside

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.