arctic ocean fotografia
Foto od Markus Trienke

Deväť krajín Európskej únie sa dohodlo na zakázaní rybolovu v Severnom ľadovom oceáne na najbližších 16 rokov. Tento pakt, ktorý vyhlásili ešte v piatok, dá vedcom dostatok času na to, aby zistili ako podmorský svet v danej oblastí funguje. V pláne majú najmä skúmať zmeny v súvislosti s globálnym otepľovaním.

Táto dohoda nevznikla však za jeden deň. Potrebovali na to približne 2 roky a celkovo 6 mítingov. Jedná sa o územie s rozlohou 2,8 milióna kilometrov štvorcových, a tak potrebovali osloviť aj iné štáty, ako napríklad Čína, Japonsko a Južná Kórea, ktoré do tejto oblasti taktiež vysielajú svoje lode.

Podľa medzinárodného práva sú tieto vody otvorené pre každého. Bez nejakej dohody síce rybolov nie je protizákonný, no môže sa stať nekontrolovateľným. Práve tohto sa vedci a rôzne enviro skupiny boja.  Boja sa, že by to tento krehký podmorský ekosystém úplne narušilo.

Príkladom nám môže byť to, čo sa stalo v Beringovom prielive, medzi Ruskom a USA. Rybárske skupiny z Japonska a Číny priplávali na tieto medzinárodné vody a vylovili milióny ton Tresky tmavej. Stalo sa tak roku 1990 a dodnes sa ich populácia v tejto oblasti stále nespamätala.

ZDROJ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.