Ako pestovať zamiokulkas (zamioculcas)? Všetko o starostlivosti, rozmnožovaní a chorobách tohto kvetu

8516

Medzi rastliny, ktoré dokážu prežiť aj napriek tomu, že sú istým spôsobom zanedbávané, patrí určite zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia), ktorý je pomaly rastúci, vysoko prispôsobivý a najmä nevyžaduje si prílišnú starostlivosť.  Rastlina je odolná voči suchu a vzhľadom k tomu, že sa dokáže rýchlo prispôsobiť a tolerovať rôzne podmienky, je vhodná pre tých, ktorí sú v pestovaní rastlín len začiatočníci.

Hodí sa do priestorov ako sú kancelárie, čakárne, reštaurácie či akékoľvek iné priestory od tých, ktoré sú osvetlené len umelým svetlom až po miestnosti, ktoré majú množstvo prirodzeného svetla. Výhodou pestovania tejto rastliny je, že zlepšuje kvalitu vzduchu a pôsobí ako taká „čistička“ vzduchu odstraňujúca z neho veľké množstvo toxínov ako je xylén, toluén a benzén.

 

zamiokulkas kvet a listy
Vľavo kvet / vpravo listy . Zdroj: ZaujimavySvet

Chakarteristika

Zamiokulkas (zamioculcas) je tropickou trvalkou pochádzajúcou z Afriky, z jej suchých oblastí a od roku 1996 je distribuovaný do celého sveta. Rastlina je známa aj ako „zanzibarské drahokamy“.

Kvitnutie V interiéri ojedinelé
Substrát pH 6,5 (pre izbovky)
Farba kvetu Bledozelená až biela
Svetlo Nepriame

 

Má lesklé, široké, oválne listy ktoré smerujú nahor. Okrem toho sú listy sýto zelené, jednofarebné, s voskovým vzhľadom, odrážajúce slnečné svetlo a niekedy je možné domnievať sa, že sú umelé. Rastlinu nie je potrebné často presádzať vzhľadom na jej pomalý rast, ale v prípade, že sa ju rozhodnete presadiť, odporúča sa urobiť tak na jar alebo v lete.

Je dôležité poznamenať, že listy ako aj ostatné časti rastliny sú mierne toxické pre ľudí a zvieratá, avšak nespôsobujú rakovinu. Po manipulácii s rastlinou je potrebné si vždy umyť ruky, aby ste predišli podráždeniu pokožky.

Druhy zamiokulkasu

  • Zamioculcas zamiifolia ‘Raven’– ide o novú odrodu pestovanú v Severnej Amerike, ktorá sa vyznačuje tmavofialovými až gaštanovými listami
  • Zamioculcas zamiifolia ‘Variegated’ – charakteristickou črtou sú zelené listy s oblasťami bielej alebo žltej farby. Jeho pestrofarebnosť vybledne v prípade nedostatku svetla
  • Zamioculcas zamiifolia ‚Zamicro‘ – veľkosť tejto odrody je menšia oproti pôvodnej

Starostlivosť o zamiokulkas

Zamiokulkas je charakteristický tým, že je nenáročný na údržbu a vyžaduje si len minimálnu starostlivosť. K tomu, aby sa mu darilo, potrebuje najmä dostatočné svetlo a zalievanie každých pár týždňov. Rastlina je však odolná voči suchu a teda v prípade, že ju zabudnete poliať, nemusíte robiť paniku. V Afrike sa jej darí vonku, inde však najlepšie vo vnútri. Ideálne preto je, ak je rastlina zasadená v kvetináči a kedykoľvek ju tak môžete preniesť z exteriéru do interiéru a naopak.

Rastlina má lesklé sýto zelené listy. Niekedy na vás však môžu pôsobiť nudne a to len preto, lebo sa na nich ukladá prach. V tomto prípade navlhčenou handričkou z listov jemne utrite prach a nečistoty, aby ste tak obnovili lesk listov. V žiadnom prípade nepoužívajte umelý lesk, lebo v takom prípade dôjde k upchaniu pórov rastliny.

umiestnenie zamiokulkasu
Zdroj: ZaujimavySvet

Kam umiestniť zamiokulkas?

Rastlina je schopná prispôsobiť sa širokému spektru osvetlenia a to od čiastočného tieňa až po jasné nepriame svetlo. Ideálne je jej umiestnenie v interiéri na okne orientovanom na východ, kedy dostane len ranné svetlo alebo okno orientované na sever, kedy rastlina dostane svetlo, ktoré potrebuje. Ak je rastlina vystavená prílišnému osvetleniu, môžu sa na jej listoch objaviť hnedé škvrny. V prípade priameho slnečného žiarenia môže slnko spáliť listy rastliny, preto rastlinu umiestnite na miesto, kde dostane slabé, jasné nepriame svetlo.

Prečítajte si tiež: kam umiestniť zelenec.

Pôda

Zamiokulkas nepotrebuje žiaden špeciálny typ zeminy, avšak v každom prípade by zemina mala byť dobre priepustná. V prípade, že je potrebné rastline zabezpečiť dodatočnú drenáž, vhodné je použiť piesok alebo perlit. Ideálny je substrát pre izbové rastliny.

Ako polievať?

Rastlina je odolná voči suchu a zvládne len zriedkavú zálievku, a to vďaka svojím hustým podzemkom.  Ideálne je rastlinu polievať raz za dva týždne a to vtedy, keď je pôda úplne suchá. Dôležité je dbať na to, aby ste rastlinu nepreliali. V tom prípade by mohla začať hniť. Radšej ju zalejte menším množstvom vody a častejšie akoby ste mali rastlinu preliať. Dôležité je, aby mal črepník otvory, ktorými môže prebytočná voda odtiecť.

Tip na článok: Ako polievať monsteru?

Teplota a vlhkosť

Pre rastlinu sú ideálne priemerné teploty a dokáže zniesť aj chladnejšie prostredie, určite avšak nie nižšie ako 7 °C, a preto sa neodporúča rastlinu umiestniť do prievanu alebo chladných miestností interiéru. Vzhľadom k tomu, že ide o tropickú rastlinu, sa však odporúča udržiavať teplotu nie nižšiu ako 18°C.

Rastlina nevyžaduje vlhké prostredie, avšak v prípade, že máte v priestoroch vášho domova suchý vzduch, zvážte umiestnenie rastliny v blízkosti zvlhčovača.

Ako hnojiť?

Aj napriek tomu, že rastlina nevyžaduje pravidelné hnojenie k tomu, aby sa jej darilo, vo všeobecnosti sa odporúča ju prihnojiť v jej vegetačnom období, na jar a v lete a to tekutým hnojivom. Prihnojenie jej pomôže rásť rýchlejšie a vyššie. V žiadnom prípade sa neodporúča rastlinu prihnojovať v zime.

Zamiokulkas a rozmnožovanie

Zamiokulkas je možné rozmnožiť veľmi jednoducho a to dvoma základnými spôsobmi:  delením a odrezkami.

Listy
Zdroj: ZaujimavySvet

Rozmnožovanie delením:

Ako vždy, rozmnožovanie delením predstavuje najjednoduchší spôsob rozmnožovania rastliny. Rastlinu týmto spôsobom môžeme rozmnožovať len keď je veľká a zdravá a to iba raz za niekoľko rokov. V prípade, že je rastlina veľmi malá alebo nezrelá, hrozí jej poškodenie. V prípade delenia rastlinu opatrne vyberieme z kvetináča, uvoľníme koreňový bal a odstránime prebytočnú zeminu. Pomocou nožníc odrežeme všetky zhnité alebo poškodené korienky. Korene rastliny pomaly a opatrne oddelíme. Ideálne je, ak nájdeme prirodzené miesta delenia. V opačnom prípade použijeme nôž. Každú časť rastliny zasadíme do osobitného kvetináča do čerstvej zeminy a následne zalejeme vodou.

Rozmnožovanie odrezkami:

V tomto prípade trvá rozmnožovanie dlhšie, aj šesť až deväť mesiacov, kým začnú rásť rastline korienky. Ostrým nožom odrežeme celú stonku, z ktorej odstránime jej spodné listy. Stonku vložíme do pohára s vodou a umiestnime na nepriame svetlo. Vodu vymieňame každý týždeň, aby sme zabránili rozmnožovaniu baktérií. Potom, čo sa na stonke vytvoria korienky, zasadíme rastlinu do kvetináča a staráme sa o ňu ako obvykle.

V prípade, že sa vám odlomia zdravé lístky z rastliny, môžete ich konce jednoducho zasadiť do pôdy v kvetináči, v ktorom je umiestnená aj materská rastlina.

Sadenie a presádzanie rastliny

Zamiokulkas by sa mal presádzať až vtedy, keď korene prerastajú kvetináč, približne každý druhý rok počas jari alebo leta, teda počas vegetačného obdobia rastliny. To umožňuje rastline usadiť sa v novom kvetináči ešte skôr, ako prejde do fázy vegetačného pokoja počas zimy.  To, že je čas rastlinu presadiť zistíme tak, že vidíme ako sa korienky rastliny tlačia na okraj nádoby a deformujú ju. Nesmieme zabudnúť na to, že rastlina potrebuje kvetináč s drenážnymi otvormi, aby mala nadbytočná voda možnosť odtekať.

Prečítajte si tiež: Ako rozmnožiť kalatheu.

Kvet a kvitnutie rastliny

Zamiokulkas sa zvyčajne pestuje kvôli jeho krásnym zeleným listom. Zrelé rastliny však niekedy vytvárajú drobné, nie príliš atraktívne kvety s bledozeleným okrajom. Kvitnutie je potenciálne od polovice leta do začiatku jesene. V prípade pestovania rastliny v interiéri je veľmi nepravdepodobné, že by ku kvitnutiu došlo, avšak stále je možné nájsť kvety rastúce nízko uprostred listov. Aby ste zvýšili pravdepodobnosť kvitnutia, zabezpečte, aby mala rastlina vhodné podmienky týkajúce sa svetla, vody a hnojenia.

rozmnožovanie

Choroby, škodcovia a problémy

Vzhľadom k tomu, že je rastlina pestovaná v interiéri, môžu ju napadnúť tradičný škodcovia izbových rastlín, medzi ktorých patria múčnatka, šupiny, hubové komáre či vošky. Na odstránenie týchto škodcov je vhodné použiť jednoducho insekticídne mydlo.

Najčastejšie problémy s pestovaním rastliny sú spôsobené nedostatočným alebo prílišným zalievaním či nevhodným svetlom. V prípade, že listy rastliny opadávajú a rastlina je extrémne suchá, potrebuje iba vodu. Ak listy žltnú a zároveň opadávajú, vtedy je rastlina preliata.

O tom, že sa s rastlinou niečo deje nám napovedia aj nasledujúce príznaky:

  • Hnedé alebo suché listy – v takomto prípade je dôležité rastlinu hneď zaliať alebo namočiť do vody a neskôr nechať vodu odtiecť. Zároveň zvýšte frekvenciu zavlažovania rastliny, aby ste zabránili opätovnému vysychaniu
  • Kučeravé listy – tie môžu signalizovať, že rastlina dostáva nedostatok vody alebo príliš veľa priameho slnečného žiarenia. V takomto prípade rastlinu premiestnite na tienisté miesto
  • Žlté listy sú znakom prílišnej vlhkosti a preto rastlinu nepolievajte až do času, kedy je suchá.

Rastlina môže byť aj prekorenená a to nám naznačuje, že je čas jej presadenia do väčšieho kvetináča. V takom prípade sa objavia hnednúce listy, korene prerastajú drenážne otvory a voda veľmi rýchlo odteká a pôda vysychá.

izbová rastlina
Zdroj: ZaujimavySvet

Kde môžete zamiokulkas kúpiť a aká je jeho cena?

Cena rastliny sa pohybuje od 10 eur nahor a závisí od veľkosti kupovanej rastliny. Tú je možné kúpiť jednoducho v rôznych kvetinárstvach, záhradníctvach alebo prostredníctvom e-shopov. Zamiokulkas (zamioculcas) nájdete na predaj aj v rôznych facebookobých skupinách alebo v bázaroch. To si ale vyžaduje trochu času. Na druhej strane možno budete mať šťastie a niekto vám túto izbovú rastlinku daruje.

 

 

Užitočné zdroje:

 

 

Viktória Žolnová
Volám sa Viktória, vyštudovala som manažment v Prešove a v súčasnosti pracujem ako koordinátorka dobrovoľníkov pracujúcich s deťmi a mládežou. Veľmi rada čítam knihy a to najmä v angličtine, cestujem a tak spoznávam nových ľudí a rôzne kultúry. V neposlednom rade si rada vychutnám dobrú kávu, pohár vína a vypočujem kvalitnú hudbu.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre