Dnes považujeme okná za bežnú súčasť nášho domu či bytu. V Spojenom kráľovstve, približne pred 400 rokmi, tomu tak nebolo. V 17. storočí boli okná extrémne drahým doplnkom, za ktorý museli ľudia platiť vysokú daň, nazývanú daň z okien.

Čím viac okien mali ľudia vo svojej domácnosti, tým vyššiu daň museli zaplatiť. Toto bizarné pravidlo zaviedol už v roku 1696 kráľ William III. 

Zdroj: wikimedia

William III. však zrejme nerátal s tým, že majitelia niektorých domov sa rozhodnú svoje okná zamurovať, aby sa vyhli plateniu dane. Celý tento nápad sa nakoniec zmenil na nočnú moru. Vďaka dani z okien sa rapídne zvýšilo nájomné a mnohé nehnuteľnosti sa začali stavať úplne bez okien. 

Zdroj: wikimedia

Daň z okien sa nevyhla obrovskej vlne kritiky. Za jej zrušenie sa postavili aj známe osobnosti ako Charles Dickens a Oliver Twist. Toto bizarné pravidlo bolo nakoniec po 156 rokoch zrušené. 

ZDROJ

Lucia Gajdošová
Volám sa Lucia a som študentkou marketingu na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Popri štúdiu sa rada venujem foteniu, vytváraniu obsahu na sociálnych sieťach a spievaniu. Baví ma spoznávať nové miesta, športovať, nakupovať a neohrdnem ani seriálu na Netflixe, či dobrej knihe.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.