Ak popieratelia zmeny klímy potrebujú viac dôkazov o tom, že to, čo sa deje s našou planétou nie je normálne, tak tu sú ďalšie. Víchrica Gloria trápi východné Španielsko extrémnymi vetrami, silnými zrážkami, veľkými vlnami a dokonca aj snežením. A iné mesto v krajine zas trápi pena. Áno, pena.

Deväť ľudí už zomrelo a štyria boli hlásení ako nezvestní. Víchrica tiež zanechala 220 000 ľudí bez elektriny v regióne Tarragona. Kým búrka naďalej pustoší Španielsko, Mallorcu ničia obrovské vlny, tak ulice ďalšieho mesta naplnila pena. Za normálnych okolností sa morská pena tvorí vtedy, keď oceán chrlí organické látky vysokej koncentrácie. Aj keď sa to zvykne vyskytnúť úplne prirodzene, k tvorbe peny môže tiež prispievať znečistenie z kontaminantov nachádzajúcich sa v odpadových vodách a fosílnych palivách.

Mesto Tossa de Mar je plné peny, čo ukazujú aj videa natočené ľuďmi a tiež fotografie. Obyvateľom tohto mesta, ktoré sa nachádza na pobreží Costa Brava, sa naskytol neskutočný pohľad na morskú penu vyplňujúcu úzke uličky starého mesta. V tomto úkaze má „prsty“ aj spomínaná víchrica. Španielsky minister vnútra ju označil za výnimočnú a pre deväť provincií krajiny stále platia výstrahy. Riaditeľka civilnej ochrany v Katalánsku – Isabel Ferrer, navyše povedala médiám, že región postihne ešte viac zrážok, čím sa zvyšuje riziko záplav. „Čelíme mimoriadnej situácii, ktorá ešte stále neskončila,“ povedala Isabel.

Skutočne sa očakáva, že víchrica Gloria by mala priniesť ešte intenzívnejšie dažde a môže spôsobiť vážne záplavy. Miestne médiá informujú, že Costa Blanca, Costa Brava a Baleárske ostrovy boli Gloriou zatiaľ najviac postihnuté. Niektoré supermarkety na Mallorke informovali médiá, že sa im míňajú zásoby určitých produktov, pretože extrémne poveternostné podmienky ovplyvnili prepravu z kontinentálneho Španielska.

 

 

 

Zdroj

Foto: Boredpanda

 

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.