Pri návšteve novej krajiny vás často skutočne prekvapia miestne tradície, zvyky alebo zvláštne činnosti. Prekvapenia môžu byť príjemné a nie také príjemné, ale vždy sú súčasťou návštevy nových miest. Najlepšie však je, ak si tradície a zvyklostí tej ktorej krajiny dopredu naštudujete, aby ste potom neboli prekvapení. Niekoľko takýchto zaujímavosti zo života vo svete vám teraz predstavíme.

Na niektorých miestach v Indii, ak má človek nadváhu, tak ho ostatní ľudia vias rešpektujú. Ak je teda človek objemnejší, väčšinou to znamená aj to, že je bohatý.

V Bergene rozpoznáte miestnych obyvateľov od turistov podľa dáždnikov. Miestni takmer nepoužívajú dáždniky, pretože namiesto toho nosia pršiplášte.

– Vietnamci plavú v mori oblečení v rifliach, tričkách či inom oblečení.

– „Študoval som v Kuvajte. Keď som sa zúčastnil svadby mojej priateľky, bol som šokovaný! Prirodzene je jej pleť stredne tmavá. Napriek tomu vyzerala na svadbe strašidelne. Jej tvár totiž bola biela s neuveriteľným nánosom makeupu. Spýtal som sa jej o čo išlo a ona mi povedala, že jej nastriekali telo bielym sprejom.“

– „V Thajsku predávajú v supermarketoch pripravené jedlá, no sú zabalené tak, že nie je vidieť čo je vo vnútri. Opýtal som sa predavača či to je kuracie mäso a on povedal, že áno. Keď som ale prišiel domov a jedlo rozbalil, boli tam kuracie nohy s pazúrmi.“

– Keď čakáte v Libanone na kávu, čašník vám zvykne priniesť predjedlo.

– „Vo Vietname sme si objednali kačaciu polievku a doniesli nám polievku s celou kačicou, čo znamená naozaj celou.“

– V čínskom supermarkete nájdete aj také jedlá ako krokodíly, korytnačky či žaby.

– Aj v Rumunsku sú veľmi pohostinní ľudia. „Keď som bol v tejto krajine a fotografoval som si niečo na ulici, staršia žena ma zavolala, aby som sa naraňajkoval spolu s ňou“.

– „Raz môj syn stratil vo Švédsku tašku so všetkými dokladmi, peniazmi a ďalšími vecami. Jeho pas bol našťastie v inej taške. Keď teda išiel na políciu, ako prvé sa ho spýtali, či nie je hladný. Je to celkom logické, ak sa nad tým zamyslíte. Osoba stratila všetky svoje peniaze a policajtovi to nebolo jedno.“ 

– „Som veľký plešatý muž. Vo Vietname sa miestni obyvatelia, najmä ženy, často dotýkajú môjho brucha. Myslia si, že ich to urobí bohatými.“

– Vo Vietname sa považuje dotyk dieťaťa so svetlou pokožkou a vlasmi za požehnanie a šťastie.

– Vo Fínsku je neprijateľné vstúpiť do domu v topánkach. Dokonca aj ak tam niekedy pôjdete na pracovný pohovor, tak vás môžu požiadať, aby ste sa pred vstupom do miestnosti vyzuli.

– V Izraeli sa ľudia bežne zdravia vodičom autobusu, predavačom a správcom.

– V Turecku používajú veľmi milé slová. Aj cudzích ľudí oslovujú zlatíčko alebo honey (med).

– Číňania hovoria príliš nahlas. V skutočnosti si myslia, že čím hlasnejšie hovoria, tým sú štýlovejší.

Keď idete autom na Sicílii po jednej z úzkych bočných ulíc, tak vodič môže zastaviť len na 5 minút, aby sa s niekým porozprával. V takýchto miestach sa ani nemôžete trúbiť, pretože to nie je zdvorilé. Ľudia tam musia čakať na dokončenie konverzácie, keďže nemajú ako okolo vás prejsť a aj preto je stanovený ten čas na zastavenie.

– Vo Švédsku nechystajú svojej návšteve občerstvenie. Jednoducho dajú hosťom taniere a tí si idú nabrať do kuchyne to, čo chcú.

– Vo Švajčiarsku platí pravidlo, podľa ktorého sa musíte riadiť a ktoré vám hovorí kedy máte právo použiť práčku vo vlastnom byte.

– „Vo Švajčiarsku som si v kaviarni zabudol svoje drahé okuliare. Vybral som sa na turistiku a keď som sa po 6 hodinách vrátil, tak okuliare boli presne na tom istom mieste bez toho, aby sa pohli čo i len o centimeter. Čašníkovi som ponúkol peňažnú odmenu, no zdvorilo odmietol.“

– V Turecku trúbia ľudia v autách často, a to len preto, aby upútali pozornosť toho druhého.

Zdroj

Foto: Brightside, Wikimedia

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.