Väčšina javov v našom svete je už vedecky vysvetlená. Stále však existuje aspekt existencie, ktorý prekvapí aj tie najbrilantnejšie mozgy. Sú veci, ktorým veda jednoducho nerozumie. A nehovoríme o záhadách času a priestoru – hovoríme o ľuďoch so schopnosťami, ktoré veda nevie vysvetliť.

1. Muž s neuveriteľnou pamäťou

Špecialitou Stephena Wiltshira je kreslenie miest. Nie je však typickým umelcom. Raz letel nad New Yorkom v helikoptére dvadsať minút. Všetko, čo videl, sa mu podarilo zrekonštruovať na dvadsaťmetrový kus papiera. Dokonca aj počet okien na budovách na jeho nákrese je presný. Ako je to možné?

brain photo
Photo by geralt (Pixabay)

Má fotografickú pamäť a dokáže reprodukovať všetko, čo videl, presne tak, ako to v skutočnosti je. Keď Wiltshire vyrastal, mal problémy s rečou a so vzťahmi s ostatnými. V škole si však učitelia všimli, ako rád kreslí. Začal kresliť zvieratá, londýnske autobusy, potom budovy. 
Keď mal Stephen asi sedem rokov, fascinovalo ho skicovanie londýnskej architektúry. O rok neskôr dostal svoju prvú zákazku od britského premiéra na nakreslenie katedrály v Salisbury. Jeho realistický štýl vyrážal dych aj tým najvzdelanejším výtvarným kritikom. V súčasnosti je jedným z najznámejších umelcov v Spojenom kráľovstve.

2. Človek, ktorý nespí

Podľa vedeckých poznatkov nemôže priemerný človek stráviť bez spánku viac ako niekoľko dní. Ak nespíte, zomriete. Ale Thai Ngoc, 75-ročný Vietnamec, tvrdí, že nespí už 42 rokov. Jeho telo sa jednoducho neunaví. O životnom príbehu nespiaceho Thai Ngoca sa už niekoľkokrát písalo. Vietnamská televízia s ním urobila rozhovor a spomínal sa aj v blogu časopisu National Geographic.

sleeping man photo
Photo by Sammy-Sanders (Pixabay)

Bohužiaľ, jeho stav sa od roku 1974 nezmenil. Po tom, čo Ngoc ochorel, sa ocitol v krajnej forme nespavosti. Ngoc dokáže vykonávať svoje každodenné činnosti bez akýchkoľvek príznakov nedostatku spánku. Tvrdo pracuje na svojej farme a stará sa o svoje ošípané. Vedci si stále nevedia vysvetliť, ako je možné, že tento muž ešte žije.

3. Ľadový muž

ice man photo
Photo by Stock Snap (Pixabay)

Wim Hof je Holanďan s niekoľkými rekordmi v Guinnessovej knihe rekordov, ktoré dosiahol vďaka svojej pozoruhodnej odolnosti voči extrémnym teplotám. V teniskách a šortkách vyliezol na ľadové hory, takmer dve hodiny bol pokrytý ľadom a bežal v púšti pri teplote viac ako 50 °C bez jedla a vody. To všetko zvládol bez toho, aby sa triasol, bol dehydrovaný alebo ochorel. Tieto teploty by boli pre každého iného človeka smrteľné. Zdá sa teda, že Hof dokáže ovládať svoj imunitný systém, vďaka čomu je jeho telo čoraz odolnejšie. 

4. Skutočný Iron Man

Dean Karnazes má neuveriteľnú fyzickú výdrž. Dokázal zabehnúť 350 míľ bez zastavenia, absolvoval päťdesiat maratónov za päťdesiat dní, a dokonca bežal v studenom počasí na pretekoch na južnom póle. Jedného dňa sa americký budúci ultramaratónec rozhodol otestovať hranice svojho tela, a tak začal behať s tequilou v krvi. Odvtedy je nezastaviteľný. Má pružné, silné telo s metabolizmom, ktorý veda nedokáže vysvetliť. Dokáže rýchlo vyplaviť z tela kyselinu mliečnu a nikdy v živote nemal kŕče.

running photo
Photo by kinkate (Pixabay)

Bežne premieňa telo glukózu na energiu a ako vedľajší produkt produkuje kyselinu mliečnu. Tá sa hromadí vo svaloch, a preto je nevyhnutná únava a kŕče, ktoré sú pre telo signálom, aby prestalo. Karnazes tieto signály nikdy nedostáva. Jeho schopnosť podávať dlhodobé fyzické výkony v náročných podmienkach ohromila mnohých športových fanúšikov po celom svete a zaujala aj vedcov. Tí zistili, že jeho telo má nižšie percento tuku ako má priemerný človek. 

5. Neuveriteľný zrak

sight photo
Photo by Bessi (Pixabay)

Veronika Seider je nemecká zubná lekárka. Jej „schopnosti“ však nemajú so zubami nič spoločné. Až do veku 20 rokov nevedela, že má nadľudský zrak. Objavili ho až vedci na univerzite, ktorú navštevovala. Veronika vidí jasne na dĺžku viac ako tucta futbalových ihrísk (1,09 kilometra). Z biologického hľadiska by to malo byť nemožné. Seider však absolvovala niekoľko testov, ktoré dokazujú jej zázračný zrak. Jej schopnosť dohľadu bola uvedená aj v Guinnessovej knihe rekordov. Napriek skvelému zraku žije ďalej pokojným životom zubárky a naďalej pomáha ľuďom.

6. Samuraj

Vyzerá to ako špeciálny efekt hollywoodskeho filmu. V roku 2011 však bol na strelnici v Los Angeles natočený moderný samurajský bojovník, ktorý v spomalenom zábere rozsekol mečom vysokorýchlostný projektil na polovicu. Na videu z Guinnessovej knihy rekordov možno vidieť, ako čepeľ Isao Machiiho rozrezáva guľku pohybujúcu sa rýchlosťou 0,088 km/s na dve časti.

samurai photo
Photo by WikiImages (Pixabay)

Machii sa stal svetoznámym po vytvorení rekordu v počte seknutí mečom do rohože tatami. Dokázal tiež vykonať 1000 rezov do slamenej rohože za niečo vyše 36 sekúnd. Vedci sa domnievajú, že Machii má zmyslové schopnosti presahujúce dobrý zrak a pohyb. Jednoduché klinické a laboratórne testy však tento nezvyčajný stav nemohli potvrdiť. Najrýchlejší samuraj na svete teda núti vedcov ďalej premýšľať.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.