Čakajú vás ďalšie zaujímavosti, do ktorých sme načrtli rôzne fakty z celého sveta. Dozviete sa, prečo sa pohybujú kamene po americkom Údolí smrti a veľa zaujímavostí z neprístupného hadieho ostrova.

Samozrejme, ide o vzácnu poveru zo snov, mýtov a legiend indiánskeho kmeňa Cherokee. Nunnehi znamená – ľudia, ktorí žijú kdekoľvek. Pred príchodom Európanov, Nunnehi podľa legendy žili v harmónii s prostredím, ako aj s indiánskymi kmeňmi. Po príchode Európanov sa vysoko duchovní jednotlivci medzi indiánmi dohodli, že budú hostiť domorodých duchov vo svojich telách. Keď sa hostiteľ stal rodičom, pôvodný duch vstúpil do tela dieťaťa ešte pred narodením. Po narodení bude dieťa vychovávané ako človek, kým sám nepocíti pôvodného ducha, ktorý v ňom prebýval. Všetci Nunnehi sa narodili v indiánskom kmeni. Keďže indiánske kmene pomaly zanikajú, dnes už žije len štrnásť rodín v Severnej Amerike žijúcich podľa tejto povery. Mýtus hovorí o tom, že Nunnehi pomáhajú bojovať indiánskym kmeňom proti novousadlíkom, ktorí ich vyháňajú z ich zeme.

S dĺžkou približne 8 metrov bol Dunkleosteus terrelli najväčšou rybou aká kedy existovala z čeľade plakodermovitých. Ako všetky plakodermy, aj Dunkleosteus terrelli mal hrubú vonkajšiu schránku tela, ktorá pokrývala aj rybiu hlavu, čeľuste a hrudník. Nedávno organizácia Ferron rekonštruovala tohto neskorého devónskeho vrcholového predátora. Podľa vedcov žil pred 400 miliónmi rokov, živil sa rybami podobnými žralokom a dokázal vyvinúť silu rovnú slávnemu Tyranosaurovi Rexovi.

Floridskému fotografovi divokej prírody Bobby Wummer sa nedávno podarilo získať pár záberov, kde sú desiatky aligátorov so žiariacimi očami. Bobby bol v Národnej rezervácii Big Cypress National Preserve a urobil fotografie pomocou blesku, pretože im chcel osvetliť oči pre dokonalý efekt. Hoci sa zdá, že na fotkách je viac aligátorov, než by sme kedy chceli stretnúť, Wummer hovorí, že ich tam bolo oveľa viac no nebolo možné zachytiť všetkých. Nie je to prvýkrát, čo Bobby zachytáva skvelé zábery veľkých zvierat, nedávno zdieľal zábery s aligátorom, ktorý vyskočil a vrhol sa na jeho kameru počas nahrávania.

Ilha da Queimada Grande, tiež známy ako Hadí ostrov. Je jednoducho posiaty hadmi a nie sú to len malé neškodné plazy. Tento ostrov je zamorený jedovatým bratrancom Fer-de-lancea, najsmrteľnejším hadom v Amerike. Jeden malý ostrov, ktorý meria iba 430 000 metrov štvorcovýchň, je tak husto nabitý hadmi, že to stačí na to, aby u každého vyvolalo ofidiofóbiu, čo znamená strach z hadov. Na jeden štvorcový meter pripadá minimálne jeden had. Preto je na ostrov zakázaný vstup.

Národný park Death Valley (Údolie smrti) je podľa všetkých štandardov zvláštne miesto. Údolie smrti, známe tým, že je najteplejším miestom na svete, leží aj v najsuchšej a najnižšej nadmorskej výške v Severnej Amerike. . Národný park Death Valley, ktorý sa nachádza na hraniciach Kalifornie a Nevady, bol vyhlásený v roku 1933 a je domovom jedného z najpodivnejších javov na svete skaly, ktoré sa pohybujú pozdĺž púštnej pôdy bez gravitačnej príčiny. Skaly, známe ako „plachetnicové kamene“, majú rôznu veľkosť od niekoľkých gramov po stovky kíl. Hoci ich nikto nikdy nevidel osobne sa pohybovať, stopy zanechané za kameňmi a pravidelné zmeny v ich umiestnení jasne ukazujú, že sa hýbu.

Detstvo Lloyda Wrighta bolo kočovné, keď jeho otec cestoval z jednej ministerskej pozície do druhej, než sa v roku 1878 usadili vo wisconsinskom Madisone. Wrightovi rodičia sa rozviedli v roku 1885, takže aby 18-ročný Frank Lloyd Wright pomohol uživiť rodinu, pracoval pre dekana oddelenia inžinierstva Wisconsinskej univerzity a zároveň študoval na tejto univerzite. V roku 1887 odišiel z Madison do Chicaga, kde si našiel prácu v dvoch rôznych firmách, kým ho zamestnalo prestížne partnerstvo Adlera a Sullivana. Neskôr začal navrhovať svoje vlastné budovy a organické stavby. Pre Wrighta sa organická budova vyvíjala zvnútra smerom von a bola tak v súlade so svojou dobou, miestom a obyvateľmi. V organickej architektúre bolo preňho nemožné považovať budovu za jednu vec, jej zariadenie za druhú a prostredie za niečo iné. Za týmto účelom Wright navrhoval aj nábytok, koberčeky, látky, umelecké sklo, osvetlenie, jedálenský riad a grafické umenie.

21. novembra 2016, popoludní, Adam Ondra, vtedy 23-ročný majster sveta v športovom lezení z Brna v Českej republike, dorazil na vrchol 3000-metrového monolitu v Yosemitskom národnom parku známeho ako El Capitan. Dosiahol tak odvážny cieľ a dokončil druhý voľný výstup na Dawn Wall, najťažší a najdlhší voľný výstup na svete. Ondrov úspech je pozoruhodný z mnohých dôvodov, ale možno najpôsobivejší je rýchlosť, s akou rozohral 32 neuveriteľne ťažkých prestupov na Dawn Wall.

Zdroj: 1234567 

Alexandra Rakučiaková
Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.